Pfizeri tegevjuht loobus ELi parlamendi COVID-19 erikomisjonile tunnistuste andmisest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. oktoober 2022 kell 9:50



Pfizeri tegevjuht Albert Bourla on loobunud kohtumisest Euroopa Parlamendis, et anda tunnistusi COVID-19 erikomisjoni ees, kus temalt oodati vastuseid selle kohta, kuidas salajasi vaktsiinikokkuleppeid sõlmiti.

 

Otsus Bourla vaibale kutsuda tehti pärast kuu alguses avaldatud ELi vaktsiinihankestrateegia auditiaruannet, milles tõstatati uusi küsimusi Bourla ja Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni omavaheliste kontaktide kohta, mis eelnesid mitme miljardi euro suurusele vaktsiinilepingule.

USA farmaatsiahiiu juht, kes on suurim COVID-19 vaktsiinide tarnija ELile, pidi paneeli ette ilmuma 10. oktoobril. Komitee kohtub ELi vaktsiinihanke protsessi kaasatud peamiste ametnikega, et analüüsida seda, kuidas tulevaste pandeemiate osas reageerida. Komitee poole on pöördunud ka teised ravimijuhid, sealhulgas Moderna tegevjuht ning AstraZeneca ja Sanofi kõrgemad ametnikud.

Komisjoni esimees, Belgia parlamendiliige Kathleen Van Brempt ütles POLITICOle, et ta “kahetseb sügavalt” Pfizeri otsust.

Pärast visiiti BioNTechi peakorterisse eelmisel nädalal oli Van Brempt kirjalikus avalduses öelnud, et ootab huviga arutelusid teiste tegevjuhtidega, sealhulgas “hr Albert Bourla, Pfizeri tegevjuhiga” 10. oktoobril.

Euroopa Kontrollikoja aruandes leiti, et von der Leyen oli otseselt kaasatud eelläbirääkimistesse ELi suurima vaktsiinilepingu üle kuni 1,8 miljardi doosi BioNTech/Pfizeri vaktsiini osas, mis viidi lõpule 2021. aasta mais. See oli kõrvalekaldumine teiste lepingute puhul järgitud läbirääkimismenetlusest, kus komisjoni ja liikmesriikide ametnikest koosnev ühine läbirääkimisrühm pidas ettevalmistavaid kõnelusi.

Ka märkis ELi järelevalvekoer, et komisjon keeldus esitamast Pfizeriga peetud arutelude protokolle. Juba 2021. aastal teatas New York Times Bourla ja von der Leyeni pealtnäha hubasest suhtest, kusjuures mõlemad vahetasid tehingu eel tekstisõnumeid. Teemat kajastas ka ERR vahendades, et “Euroopa Komisjon pole suutnud üles leida president Ursula von der Leyeni ja USA ravimifirma Pfizer juhi Albert Bourla vahel jagatud tekstsõnumeid.”

POLITICOga ühendust võtnud Pfizeri pressiesindaja ütles, et komisjoni kuulamisel osaleb ettevõtte rahvusvaheliste arenguturgude president Janine Small. “On kindlaks tehtud, et ta on kõige paremas positsioonis, et toetada komisjoni nende eesmärkide saavutamisel,” ütles pressiesindaja.

Ursula von der Leyeni puhul tasuks märkida ka seda, et tema abikaasa Heiko Echter von der Leyen töötab Ameerika biofarmaettevõtte Orgenesis Inc. meditsiinidirektorina – see ettevõte tegeleb ka rakupõhiste SARS-CoV-2 vaktsiinide väljatöötamisega? 36 miljardit euro väärtuses huvidekonfliktist võid lähemalt lugeda Telegramist.

 

Vaata ka kevadel Telegramis avaldatud videot, kus EP saadikud räägivad koroonapettusest:

 

Allikad: Pfizeri tegevjuht loobub EL-i parlamendi COVID-paneelile tunnistusi andmast – POLITICO, lingid artikli sees, https://objektiiv.ee/euroopa-kontrollikoda-vottis-el-i-vaktsiinihanke-luubi-alla/

 

Toimetasid R.J. ja Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt