Euroopa Liit soovib tõhusamalt keelata seaduslikke mõnuaineid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. september 2013 kell 19:20Euroopa Komisjoni täna esitatud ettepanekutega luuakse võimalused kiiresti turult kõrvaldada psühhoaktiivsed ained, mida kasutatakse alternatiivina ebaseaduslikele uimastitele nagu kokaiin ja ecstasy. Ettepanekud lähtuvad Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse (EMCDDA) ja Europoli hoiatustest probleemi ulatuse kohta.

 

“Seaduslikud mõnuained on Euroopas üha suurenev probleem ning kõige suuremas ohus on noored. Piirideta siseturg tähendab, et probleemi lahendamiseks on vaja ühiseid EL-i eeskirju,” sõnas Euroopa Komisjoni asepresident ja õigusküsimuste volinik Viviane Reding.

Uued psühhoaktiivsed ained on üha kasvav probleem. EL-is avastatud uute psühhoaktiivsete ainete arv on ajavahemikus 2009–2012 kolmekordistunud. 2013. aastal on siiani teavitatud igal nädalal mõnest uuest ainest. Ainete kättesaadavus internetis suureneb ja need levivad EL-i riikides kiiresti: 80% uutest psühhoaktiivsetest ainetest avastatakse rohkem kui ühes EL-i riigis.

Kõige suuremas ohus on noored. 2011. aasta Eurobaromeetri uuringust “Noorte suhtumine uimastitesse” ilmneb, et keskmiselt 5% EL-i noortest on tarbinud kõnealuseid aineid vähemalt korra elus, kusjuures kõige suurem on selliste noorte osakaal Iirimaal (16%), millele järgnevad ligikaudu 10%-ga Poola, Läti ja Ühendkuningriik.

Uute psühhoaktiivsete ainete tarbimine võib lõppeda surmaga. Näiteks põhjustas aine 5-IT neljas EL-i riigis teadaolevalt üksnes viie kuu jooksul (2012. aasta aprillist augustini) 24 inimese surma. Amfetamiini jäljendavat ainet 4-MA seostati 21 surmaga neljas EL-i riigis ainuüksi aastatel 2010–2012.

2005. aastal loodud ja praegu kehtiv süsteem uute uimastite avastamiseks ja keelustamiseks ei vasta enam eesmärgile. Komisjoni ettepaneku kohaselt tuleks vähendada aega, mis kulub ühe aine keelustamiseks EL-is praeguselt rohkem kui kahelt aastalt kümnele kuule. Eriti rasketel juhtudel on menetlus veelgi lühem, kuna võimaldatakse ka ainete kohest turult kõrvaldamist üheks aastaks. Sellega tagatakse, et aine ei ole enam tarbijatele kättesaadav, samal ajal viiakse läbi täielik riskihinnang.

Uus süsteem võimaldab ka astmelist lähenemist, mille puhul kehtestatakse keskmise ohtlikkusega ainete suhtes tarbijaturupiirangud ning suurt ohtu kujutavate ainete suhtes laialdased turupiirangud. Kriminaalõiguse sätteid kohaldatakse üksnes kõige kahjulikumate ja tarbijate tervist ohustavate ainete suhtes.

 

 

Allikad ja lisalugemist: BNS, uuring “Noorte suhtumine uimastitesse”, Euroopa Komisjon

Foto: oddee.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt