Mis on kratom?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. juuli 2013 kell 21:15



Kratom (Mitragyna speciosa) on Kagu-Aasias kasvav igihaljas puu, mille lehti on energia saamiseks ja lõõgastumiseks kasutatud juba aastatuhandeid. Kuigi taime kasutamisel on pikk ajalugu ning Lõuna-Taimaal tarvitatakse seda ikka veel palju, on kratom olnud juba 70 aastat Tais keelatud, mis on pärssinud ka teaduslikke uurimistöid. Keeld ei tulnud aga taime kahjulikust mõjust, vaid valitsuse soovist suunata inimesed pigem oopiumit tarbima, sest selle pealt oli võimalik makse koguda. Puust ja selle omadustest rääkis raadiosaates “Radio 3Fourteen” täpsemalt Jonny Enoch. 

 

 

Jonny Enoch30. mail 2012 andis Rootsi raadiosaatele “Radio 3Fourteen“ intervjuu Jonny Enoch, kes läks kolledžisse, et saada nõustajaks, ning spetsialiseerus sõltuvuste uurimisele ja psühholoogiale. Lisaks annab ta loenguid kõrgendatud tajudega lugemisest ja teeb kliinilist hüpnoteraapiat keskendudes dr Michael Newtoni tehnikale – “elu elude vahel“ regressioonile. Enoch on ka õpetanud metafüüsilisi teemasid ja pidanud rohkelt loenguid. Ta juhtis üsna populaarset jutusaadet “The Jonny Enoch Show” ja avaldas kaks trükist esoteerilistel ja metafüüsilistel teemadel. Enochil on Youtube’is kanal, mille kaudu saab vaadata OpenMindTv saadet ning mees kirjutab hetkel raamatut sellest, kuidas psühhedeelsed ained aitavad avada iidseid teadvuse tehnoloogiaid.

 

Mis on kratom, milleks seda kasutatakse ja kuidas tarbitakse?

Traditsiooniline Tai meditsiin räägib, et seda kasutatakse valuvaigistaja, kõhuusside ravimi, kohaliku tuimestaja, antidepressandi, keskendumise võimendaja, motivaatori, alkoholi ja opiaatide sõltuvuse ravimi, antiseptiku ja naharavimina. Harilikult mälutakse suus lehti, kuid nendest saab ka teed teha. Viimasel ajal on moodi läinud kratomi ekstrakti pulber, mida segatakse veega ja seejärel tarbitakse. Kahjuks aga ekstraktide sisse segatakse ka teisi aineid nagu sünteetilist ravimit Tramadoli, mis tekitab kõrvalmõjusid ning paljud riigid on sellepärast kratomi illegaalseks kuulutanud, hoolimata faktist, et kratom ise ei ole selles süüdi. Samuti doseeritakse seda üle ja räägitakse meedias, et see tekitab iiveldust ning jälle kajastatakse kratomit negatiivselt, hoolimata sellest, et ainete liigtarbimised põhjustavadki iiveldust.

 

Miks arvatakse, et kõik, mis tekitab inimesel head tunnet, on mürgine ja ohtlik tervisele­? Kust kohast tuleb mõtlemine, et me ei tohi end hästi tunda?

Arvan, et sellised sõnad  nagu rohud, uimastid, droogid ja narkootikumid on demoniseeritud ning põhjendamatult endale halva kuulsuse kogunud. Paljusid aineid on tarbitud aastatuhandeid meditsiinilistel kui ka psühhedeelsetel eesmärkidel ja kui arvestada, et ka vesi, õhk ja toit tekitavad meile mingi efekti, siis need on samuti narkootikumid. Kõige hämmastavam on see, et meie ajus olev käbinääre toodab dimetüültrüptamiini ehk DMT-d, mis on kõige pühhedeelsem hallutsinogeen maailmas ja seda leidub ka osades taimedes. Maailma kontrolliv eliit on kindlasti avastanud, et sellised ained muudavad meie spirituaalsust ja teadlikkust ümbritsevast ning proovivad seda iga hinnaga takistada propagandaprogrammidega, mille tulemuseks on ainete keelustamine.

 

Kas kratomit saab kasutada mediteerimiseks?

Kindlasti saab, see viib meid kaugemale unenäolisesse seisundisse. Isegi kanepis olev THC viib meie aju delta-lainetele ja paneb mõtlema teisiti. Erinevad teostusi ja taipamisi tekitavad paljud ained. Noobelipreemia laureaat Francis Crick avastas DNA struktuuri, kui oli tarbinud LSD-d, Carl Jung ja Freud tegid psühhoanalüüsi kujundamise käigus kokaiini ning neid näiteid on hulgaliselt.

 

Teada on veel, et näiteks Jimi Hendrix, The Beatles ja The Rolling Stones tarbisid kõik erinevaid aineid, et viia end muusika tegemiseks loomingulisesse seisundisse. Samuti tarbiti piibliajastul religioossetel eesmärkidel mitmetes kultuurides psilosobiini sisaldavaid seeni. Siinai mäel kasvavaid seeni tarbis Mooses kui kohtus jumalaga, kes andis talle kümme käsku. Professor Benny Shannon kinnitab, et antud juhtumi kirjeldus vastab klassikalistele hallutsinatsioonidele, mida on võimalik näha just seeni tarbides.

 

Mis kasu oled sina kratomist saanud?

Kui õppisin ülikoolis, kuidas aju töötab, ja selle erinevaid mehhanisme pärast narkootikumide tarbimist, siis kratom oli vastuseks minu palvetele. See aitas mind läbi rasketest aegadest, ravis mu keha ja häälestas eluenergia allika. Mitmete narkootikumide ja ainete puhul me tunneme selle olemust ning õpetusi. Selle olemusest võib kinni haarata ning saavutada uuesti need kõrgendatud tajud, ilma et peaks uuesti seda ainet tarbima. Oleme näinud seda Tiibeti munkade puhul, kes söövad ravimtaimi ja seeni ning seejärel tajuvad tulenevad vibratsioone mediteerimisel nii, et kogemust hiljem kasutada.

 

Kuidas vabaneda kratomi tolerantsusest, mis kasutaja organismis tekib?

Paljud kratomi mõõdukad kasutajad on teatanud, et neil ei arene tolerantsust, vaatamata pikale kasutamisajale, kuid osadel tekib immuunsus paari kuu jooksul. Selleks, et tolerantsi vähendada, peab tegema pausi kas päeva või nädala, et retseptorid naaseksid oma loomulikku olekusse. Mõned kasutajad on ka leidnud, et osades pulbrisegudes on varres ja leherootsudes sisaldavaid alkaloide, mis aeglustavad taluvuse teket.

 

Milline on kratomi seaduslik staatus?

Kratomi lehtede omamine on ebaseaduslik Tais, hoolimata sellest, et puu pärineb sellest riigist ja on seal laialdaselt levinud. Tai valitsus võttis vastu kratomi seaduse 1943. aastal ja tegi eesmärgiks olemasolevate puude maharaidumise. Täna on kratom seal samas kategoorias, kus kanep ja seened. Algselt oli see tegelikult keelatud majanduslikel põhjustel, mitte tervise või sotsiaalsete probleemidega seoses. Kratomi kriminaliseerimine raskendas taime uurimist, kuid hetkel on tõendeid, et kratom on tervisele kasulik, eriti opiaatide ja alkoholi sõltuvuse raviks, kuna tal on tugevad antidepressantsed omadused.

Selle seaduslikkus sõltub riigist. Osades USA osariikides on see keelustatud nagu Indianas ja Louisianas. Kratom on legaalne sellistes riikides nagu Austria, Kanada, Belgia, Brasiilia, Kreeka, Ungari, Iirimaa, Inglismaa, Itaalia, Holland, Rootsi jpt. Soomes ja Eestis on see retseptiravim.

 

 

Kuula saadet siit.

 

Lisalugemist: ajakirjaniku eksperiment kratomiga.

Kratomi koduleheküljed www.kratomassociation.org ja www.kratom.org.

Jonny Enochi Twitter.

 

Fotod: redicecreations.com, upload.wikimedia.org, sphotos-a.xx.fbcdn.net, thehistoryblog.com, students.ou.edu, 3.bp.blogspot.com, viewzone.com

 

 

Toimetas Laur Raudsoo

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt