Juba üks maagiline seen võib muuta iseloomu pikaks ajaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. aprill 2013 kell 19:43Teatud tüüpi seened on läbi ajaloo olnud tuntud oma psühhedeelse mõju poolest, kuid nad on olnud alates 60ndatest aastatest põlu all. 2011. aastal jõudsid teadlased aga järeldusele, et vaid üks doos seentes leiduvat psilotsübiini võib inimese iseloomule väga hästi mõjuda, kusjuures positiivne toime kestab kuni aasta.

 

Baltimore’i Johns Hopkinsi ülikooli teadlastegrupi eesotsas olnud Ronald Griffiths kommenteeris: “psilotsübiin võib esile tuua kogemusi, mis mõjutavad seda, kuidas tajuvad inimesed iseennast ja oma ümbrust.”

Katsealgused, kellel esines aine kasutamise käigus “müstiline kogemus”, suurenes ka “avatus kogemusele”, mida peetakse isiksuse üheks põhidimensiooniks. Seda iseloomustavad näiteks avatus uutele ideedele ja tunnetele, mõtlemise paidlikkus, fantaseerimisvalmidus; vahel seostatakse seda ka lihtsalt intelligentsusega. Aine manustamine ei mõjutanud teisi isiksuse dimensioone.

Uuring ise toimus kontrollitud teaduslikes tingimustes 51 täiskasvanu peal, kellele anti vaheldumisi psilotsübiini ja platseebot. Katsealused lamasid diivanil, silmad kinni, kuulasid spetsiaalselt valitud muusikat. Nende isiksust testiti pärast igat sessiooni ning samuti aasta pärast. 51st inimesest koges midagi müstilist 30 katsealust, kelle avatus tõusis ning jäi kõrgenenuks veel ka aasta pärast katsete lõppu.

Psilotsübiin võib vastuseks olla mitmetele meditsiinilistele probleemidele, kuid aine on väga pikalt uuringutest kõrvale jäetud, sest tegemist on keelatud ainega, mille omamine ja käitlemine on karistatavad.

 

 

Allikad: Independent, Wikipedia

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt