Facebook teatas, et nende faktikontroll on tegelikult arvamus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. detsember 2021 kell 9:41USA sotsiaalmeediahiiglane Facebook tunnistas kohtus, et nende faktikontroll, mida nad kasutavad postituste valideerimiseks, on tegelikult arvamus. On üsna irooniline tagant järgi tõdeda, et sellisel juhul on ka Telegram.ee 70 000 jälgijaga Facebooki konto kustutatud lihtsalt kellegi arvamuse põhjal, sest Delfi faktikontrollijate arvates olid Telegramis kajastatud teadlased ja arstid valel arvamusel…

 

Facebooki ülestunnistus tuli tänu tuntud ajakirjaniku John Stosseli algatatud kohtuasjale.

Stossel postitas paar videot, mis oli seotud kliimamuutustega. Kumbki video ei seadnud kahtluse alla, kas kliimamuutused on tõelised. Videod rääkisid üldse muudest teemadest, nagu metsa majandamisest ja tehnoloogia kasutamisest, et kohaneda muutustega, vahendas New York Post.

Facebooki faktikontrollija Science Feedback sildistas need Stosseli arvamused aga valeks või millekski, mil puudub kontekst.

Stossel pöördus seetõttu kohtusse.

Facebook väitis, et firma pole Science Feedbacki otsusega seotud.

“Need faktikontrolli poolt pandud sildid pole valed ega laimavad, see on põhiseadusega kaitstud arvamus,” teatas Facebook.

Sarnase probleemiga seisis silmitsi ka USA ajaleht New York Post. 2020. aastal avaldas leht kolumni, kus Steven W. Mosher väitis, et koroonaviirus võis lekkida Wuhani laborist. Facebooki faktikontroll sildistas selle valeks.

Faktikontrollitööstust rahastavad tihti tehnoloogiahiiglased ja mittetulundusühingud, seetõttu ei pruugi vahekohtunikud olla alati erapooletud.

Tuletame siinkohal meelde, et enamus eelmisel aastal “valeks” tembeldatud Telegram.ee-s avaldatud artiklid, mille tõttu kustutati meie 70 000 jälgijaga Facebooki kanal, on käesoleval aastal osutunud tõeks.

 

Allikas: ERR, lingid artikli sees

Foto: deseret.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt