Projekt Veritas paljastab: Facebook surub maha koroonavaktsiinides kahtlevaid ja kriitilisi postitusi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. mai 2021 kell 22:18Projekti Veritas uurimuse kohaselt piirab Facebook Covid-19 vaktsiinides kahtlevate või kriitiliste, vaktsineerimise pärast muretsevate või negatiivsete postituste nähtavust, isegi kui tegu on potentsiaalselt tõese infoga. Veritas postitas video, milles andsid intervjuu kaks anonüümseks jäävat, Facebooki siseringi kuuluvat identifitseeritud töötajat, kes esitasid dokumendid, milles kirjeldatakse üksikasjalikult sotsiaalmeediaplatvormi jõupingutusi vähendada kasutajate kokkupuudet vaktsiinides kahtlemisega.

 

Lekitatud dokumentidest selgub, et tehnoloogiagigant lõi 1,5% Facebooki ja Instagrami kontode vaktsiinikahtlusi väljendavate kommentaaride vastu süsteemi, mis mõjutab kogu maailmas ligi 3,8 miljardit kontot. “Facebook kasutab algoritme, mis teevad kindlaks vaktsiinides kahtleva sõnumi ja määravad kasutaja teadmata neile kommentaaridele hinde,” ütles Facebooki vilepuhujast andmekeskuse tehnik. “Seda nimetatakse VH (vaccine hesitancy) skooriks ehk vaktsiinides kahtlemise skooriks ja selle alusel kommentaar kas surutakse maha või jäetakse alles.”

 

Facebook ehitab õiget “vaktsiininarratiivi”

Facebooki pressiesindaja ei eitanud neid väiteid, vastates, et neil on selline poliitika. “Me teatasime sellest poliitikast oma ettevõtte ajaveebis eelnevalt ja värskendasime seda teavet ka oma abikeskuses,” kommenteeris ta The Washington Timesile edastatud avalduses.

Ettevõtte astmelise süsteemi kohaselt võib siseringi väitel kommentaarid maha suruda, kui need ei vasta õigele “vaktsiininarratiivile” või seavad vaktsiine kuidagi kahtluse alla. “Vaktsiinivastasus ei sobi FB poliitikaga, ütles vilepuhuja, et õige “narratiiv” ütleb: “Vaktsineeerige, vaktsiin on teile hea. Igaüks peaks selle saama. Ja kui te seda ei tee, eristatakse teid kui ühiskonna vaenlast.”

2. astme tasand süsteemis, mida nimetatakse kaudseks heidutuseks, hõlmab neid, kes propageerivad vaktsiinialternatiive, näiteks karjaimmuunsust või jagavad „potentsiaalselt või tegelikult tõeseid sündmusi või fakte“, näiteks kriitilisi uuringuid või nende endi valulike kõrvaltoimete kirjeldusi. “Põhimõtteliselt surutakse selline kommentaar maha,” ütles vilepuhuja. “Selle mahasurumise ulatust on raske hinnata ja seda vaadatakse iga juhtumi puhul eraldi. Seda nimetatakse “positsiooni muutuseks”.” 

Kontrolliv ja kuritarvitav suhe

Projekti Veritas president James O’Keefe, kes sai aprillis Twitteris eluaegse keelu võltskonto kasutamise eest, märkis, et Facebooki tegevjuht Mark Zuckerberg ise väljendas muret vaktsiinide pikaajaliste kõrvaltoimete pärast juulikuu otseülekandes. “Zuckerberg näis muutvat oma meelt, arenedes vaktsiinide küsimuses,” nentis O’Keefe. “Facebooki poliitika oleks ise takistanud Zuckerbergi ütlemast seda, mida ta vaid paar kuud tagasi ütles. Päris hull lugu.”

Teine, Facebookis andmekeskuse insenerina töötav vilepuhuja võrdles ettevõtte vaktsiini-kommentaaride mahasurumist kui „suhet kellegagi, kes kontrollib ja kuritarvitab”.

“Nad tahavad üles ehitada sellist platvormi, sellist kogukonda, kus kõik täidavad eeskirju, mitte sellist, kus inimesed saaksid pidada avatud diskussiooni ja dialoogi kõige isiklikumate, privaatsemate ja intiimsemate otsuste üle, millega igaüks võib elus kokku puutuda, mis puudutab nende enda keha ja tervist.”

 

Zuckerberg teab kogu tõde!

Facebook kuulutas Bostoni lastehaiglaga partnerluse raames märtsis välja kampaania, mis aitab inimesi äppide vahendusel vaktsineerida ning püüab vähendada vaktsiinide kohta levivat “väärinfot”.

“Lähtudes meie eesmärgist edendada Covid-19 vaktsiinide kohta usaldusväärset teavet, oleme rakendanud mitmeid ajutisi meetmeid, et veelgi piirata potentsiaalselt kahjulikku Covid-19 ja vaktsiinide kohta levivat infot pandeemia ajal,” ütles ettevõte 15. märtsi postituses.

Zuckerberg säutsus Twitteris: “Andmed näitavad vaktsiinide ohutust ja seda, et need toimivad. Nad on meie suurim lootus sellest viirusest üle saada ja tavapärasesse ellu naasta. Ootan huviga, et ma saaksin kätte oma vaktsiini, ja ka teie.”

 

Allikas: The Washington Times, Project Veritas

Foto: Thaspol / Adobe Stock

 

Tõlkis Indrek HimmaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt