IMF-i juht pääses uurimisest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. mai 2013 kell 11:16 

Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) peadirektor Christine Lagarde pääses reedel seoses korruptsioonijuurdlusega esialgu uurimisest, kuid jääb asjas oluliseks tunnistajaks. Lagarde’i (57) uus staatus tunnistajana tähendab, et tema küsitlemist võidakse jätkata ja talle süüdistus esitada hiljem. Ta ütles kohtumajast lahkudes ajakirjanikele, et otsus ei tulnud talle üllatusena, vahendab BNS.

 

Juurdlus puudutab 2007. aastat, kui Lagarde oli tollase Prantsuse presidendi Nicolas Sarkozy rahandusminister. Lagarde’il tuli sel nädalal anda prokuratuurile aru oma toonase otsuse kohta maksta 400 miljonit eurot hüvitist kõmulisele ärimehele Bernard Tapie’le, et teha kokkuleppega lõpp kohtuasjale Tapie ja Prantsuse riigi vahel.

Lagarde on korduvalt eitanud vääritikäitumist. “Ma olen alati talitanud avalikkuse parimates huvides ja seaduse järgi,” rääkis maailma üheks mõjuvõimsamaks naiseks peetav Lagarde reedel ajakirjanikele. Lagarde’i sõnul naaseb ta nüüd Washingtoni, et anda aru IMF-i direktorite nõukogule.

Prokuratuur kahtlustab, et Sarkozy sõber Tapie sai presidendikampaania toetamise eest soodsa kohtlemise osaliseks. Prokuratuuri hinnangul võis Lagarde olla toonase rahandusministrina osaliselt vastutav “suure hulga anomaaliate ja ebakorrapärasuste eest”.

Juhtumi keskmes on Lagarde’i 2007. aasta otsus leida arbitraažil lahendus Tapie ja osaliselt riigile kuulunud panga Credit Lyonnais vahel. Tapie süüdistas panka, et see oli 1993. aastal temalt spordivarustuse tootja Adidase osalust ostes teadlikult tehingu tegelikku väärtust pisendanud. Ärimees nõudis riigilt kui panga peamiselt endiselt omanikult hüvitist.

Arbitraaž toetas tema seisukohta, kuid kriitikute sõnul poleks pidanud maksma kompensatsiooni kohtulikult karistatud Tapie’le, kes pankrotistununa poleks suutnud asja kohtusse viia. Prantsuse riigi hüvitis võimaldas Tapie’l maksta tagasi oma võlad ja 20-40 miljoni euroga alustada uuesti äri.

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: Daily MailReuters, Guardian

Foto: IMF

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt