Inglismaa linn teenis puhta õhu tsooniga 6 kuuga 4,5 miljonit naela

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. mai 2023 kell 17:34Foto: Pixabay / realworkhard

„Pandeemia“ ei puudutanud meie tervist ja puhas õhk ei ole seotud kliimaga, vaid mõlemad on seotud kontrolli ja rahaga. Bradfordi linna, mis asub Inglismaal Lääne-Yorkshire’i krahvkonnas, puhta õhu tsoon (Clean Air Zone, CAZ) on oma esimese kuue kuu jooksul teeninud peaaegu 4,5 miljonit naela tasusid ja trahve.

 

Kogutud raha saab kulutada vaid heitkoguste vähendamise projektidele, teatas nõukogu. 26. septembril 2022 startinud CAZi eesmärk on vähendada reostust ja selle mõju inimeste tervisele.

 

Tasu kehtib äriettevõtetele

Tasu kehtib taksodele, veoautodele ja kaubikutele, mis ei vasta heitmenormidele, kuid era- ja mootorrataste juhid ei pea maksma. Piirkonda sisenevate tarbesõidukite päevatasud on vahemikus 7–50 naela ja neid, kes ei maksa, võidakse trahvida 120 naela pluss algne tasu.

Mõned ettevõtete omanikud on öelnud, et see on tekitanud klientides segadust ja lisanud hinnatõusu.

“See on suurendanud meie kulusid, mille peame edasi kandma,” ütles Keith Wildman, kes omab kesklinnas baari The Record Cafe. Ta ütles, et see ei ole ideaalne, arvestades muid kasvavaid kulusid, ja ütles, et üks õlletehas kandis CAZ-i sisenemise eest tasu otse talle, lisades 20 penni õllele.

Wildman ütles, et hinnatõus edastati klientidele ja lisas, et väljastpoolt linna külastavad inimesed on sageli segaduses, kas nad peavad õhu eest maksma. “Me kõik oleme puhta õhu ja tervislike eluviiside poolt, aga ilmselt peab lihtsalt olema paremini läbimõeldud viis, kuidas see väiksemaid ettevõtteid nii palju ei mõjutaks,” lisas ta.

 

Tsoon võib reostuse ja ummikud mujale viia

Transpordifirma juht Lesley O’Brien ütles, et tema ettevõttel vedas, kuna selle sõidukid vastasid nõutavatele heitmestandarditele. “Operaatorite jaoks, kellel pole Euro Sixi sõidukeid, on see õudusunenägu, see on suur kulu.” Ta hoiatas, et tsoon võib reostuse ja ummikud mujale viia.

Linnavalitsuse märtsi lõpu andmed näitavad, et tsooni sisenevatelt sõidukitelt laekus maksetena 2 031 269 naela, millest tsoon oli maksnud valitsusele pakutavate teenuste eest 410 800 naela. Veel 2 468 218 naela saadi tsooniga seotud karistusteatistest (PCN).

Nõukogu teatas, et alates septembrist on välja antud 58 776 karistusteadet. Pressiesindaja ütles, et valitsus ei lubanud neil kasutada skeemist saadud tulu tavaliste volikogu teenuste rahastamiseks.

“CAZ-i tasudest saadav tulu tuleb reinvesteerida piirkonna edasistesse programmidesse, et vähendada kahjulikke heitkoguseid,” selgitasid asjaosalised. Need kavad võiksid hõlmata heitmevabade busside täiendavat toetamist ning elanike ja ettevõtete abistamist sõidukite uuendamisel.

 

Allikas: bbc.com

 

Tõlkis Hando Tõnumaa

 

https://www.bbc.com/news/uk-england-leeds-65409441

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt