Valitsus andis rahvaalgatuse eelnõule põhimõttelise toetuse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. november 2013 kell 16:23 

Valitsus andis oma põhimõttelise toetuse riigikogu põhiseaduskomisjoni algatatud eelnõule, mille eesmärk on reguleerida riigikogule rahvaalgatuse korras tehtud pöördumise esitamise ja menetlemise korda.

 

Kehtivas seadusandluses on reguleeritud üksikisiku pöördumisele vastamise kord, kuid puudub regulatsioon rahvaalgatuse korras tehtud ettepanekute menetlemise kohta.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni algatatud eelnõu eesmärk on suurendada rahva kaasatust riigivalitsemise korraldamisse ning tagada rahvale võimalus osaleda riigivalitsemisprotsessis ka valimisvahelistel ajal.

Eelnõu kohaselt tuleb kollektiivse pöördumise esitamiseks koguda vähemalt 1000 toetusallkirja. Toetusallkirja võib anda vähemalt 16-aastane Eesti alaline elanik. Samasisulise kollektiivse pöördumise tohib esitada üks kord kahe aasta jooksul. Kollektiivse pöördumise menetlusse võtmise otsustab riigikogu juhatus 30 päeva jooksul. Pöördumine peab sisaldama ettepanekut, kuidas kehtivat regulatsiooni muuta või ühiskonnaelu paremini korraldada, selgitades sealjuures, miks kehtiv olukord ei rahulda ning kuidas ettepanek olukorda parandaks. Kui pöördumine otsustatakse menetlusse võtta, edastatakse see läbitöötamiseks asjaomasele riigikogu komisjonile.

Valitsus toetab eelnõu koos mõningate märkustega. Justiitsministeeriumi hinnangul tuleb eelnõus üle vaadata mõisted. Samuti soovitab ministeerium lähtuda põhiseaduses ette nähtud hääleõiguse vanusepiirangust, mis on 18 aastat. Siseministeerium teeb aga ettepaneku toetusallkirjade kontrollimise menetluse ja kontrollija osas seletuskirja täiendada.

 

Allikas: Vabariigi Valitsus

Loe ka: Rahvakogu

Foto: wasapnin.wordpress.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt