Kodanikuallumatus Suurbritannias: rahvas ähvardab jätta elektri- ja gaasiarved maksmata

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. august 2022 kell 10:24Foto: dontpay.uk + Canva.com

Tuhanded britid ähvardavad mitte maksta oma gaasi- ja elektriarveid. Kodanikuallumatuse liikumine kogub hoogu, sest energiahinnad on paari kuuga tõusnud üle 50 protsendi, vahendab ERR.

 

Arvete maksmisest keelduma kutsuvale petitsioonile “Don´t Pay UK” on juunist peale alla kirjutanud üle 100 000 inimese. Arved ähvardatakse tasumata jätta alates 1. oktoobrist, mil riik taas energiahindu tõsta kavatseb.

Protestijad on veendunud, et energiafirmad ei julge neil elektrit ja gaasi välja lülitada. Kuid kohalikus ajakirjanduses manitsetakse inimesi seda sammu korralikult läbi kaaluma, et end mitte võlaorjusesse mässida.

The Guardian küsitles erinevaid inimesi ja uuris, miks nemad kavatsevad või ei kavatse aktsiooniga liituda. Hotellis majapidajana töötav Kayleigh on kampaaniaga liitunud lootuses, et tarbijate kollektiivne tegevus sunnib energiapakkujaid inimeste arveid alandama.

“Olen töötav nelja lapse üksikema. Aprillis tõusis mu igakuine arve 100 naelalt 167 naelale. See on juba 802 naela rohkem aastas ja see suureneb uuesti oktoobris. Ma lihtsalt ei saa seda maksta. Siiani olen suutnud mitte võlgu jääda, sest mu energiakonto oli krediidis, kuid ilmselgelt sööb talv selle ära. Tühistan oma otsekorralduse. Pigem oleksin hirmutavas olukorras, et ei maksa oma arvet, kui et ma ei saa sel talvel toitu ja muud vajalikku osta.”

Kayleigh paneb nii palju raha kõrvale, et tal oleks siiski millestki arveid maksta, kui ta “absoluutselt peab”.

“Kuid ma tean oma tarbijaõigusi. Kohtutäituri saabumine võtaks kaua aega ja ma arvan, et kui seda teeb piisavalt inimesi, läheb see energiafirmadele liiga palju maksma. Loodan, et selline tegevus tooks inimestele kaasa väiksemad arved. Sõbrad on öelnud, et nemad teevad sama.”

 

Allikad: ERR, petitsioonThe Guardian

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt