The Great Reset: euro langes 20 aasta madalaimale tasemele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. juuli 2022 kell 14:51Süstemaatline majanduse kokkukukutamine käib täiel rindel: fiat-rahal põhinev finantssüsteem “kannab vilja”: aastakümneid õhust juurde trükitud raha on üllatusena loonud inflatsiooni, lisaks plaandeemia ja varisõdasõda ning tulemus ongi käes. Euro väärtus on langenud viimase 20 aasta madalaimale tasemele. Valuuta langus mõjutab Euroopa majandust ja suurendab inflatsiooni veelgi. Esmaspäeval langes ühisraha dollari pariteedile, mida pikka aega peeti võimatuks. Viimati oli see nii 2002. aasta sügisel. See tähendab, et üks euro maksab praegu ainult ühe dollari ja Äripäeva andmetel langes 12. juulil Euro hetkeks isegi USA dollarist odavamaks. Aasta tagasi, 2021. aasta juunis maksis 1 dollar 1.20 eurot. 

 

Selline areng põhjustab Euroopa majandusele tohutut kahju. See muudab toorainete, näiteks nafta ja gaasi impordi veelgi kallimaks, sest nendega kaubeldakse dollarites. Vaatamata juba toimuvale inflatsioonile peavad eurooplased nüüd selle eest maksma 20 protsenti rohkem, kui 13 kuud tagasi.

Sellest ajast alates ongi euro olnud langustrendis ning praegu on Euroopa Liidus oodata majanduslangust. Nn vahetoodete impordihinnad tõusevad valuuta languse tõttu tohutult ja kiirendavad hinnatõusu.

 

Euro langeb ka teiste valuutade suhtes

Pikka aega oli tõsi, et nõrk valuuta toidab Euroopa eksporti. See on muutunud – ja mitte ainult seetõttu, et Euroopa väliskaubandusbilanss on olnud negatiivne. Deutsche Banki prognoosi kohaselt võib euroala väliskaubanduse puudujääk isegi kümnekordistuda. Esimest korda enam kui 30 aasta jooksul peab nt Saksamaa kui endine ekspordi maailmameister importima rohkem kaupu kui ekspordib. Eestist ei tasu rääkidagi.

Lisaks maksavad välismaale reisijad nüüd oma puhkuse eest oluliselt rohkem. Euro on oluliselt vähem väärt mitte ainult USA-s, vaid ka näiteks Šveitsis ja Tšehhis.

 

Allikad: Äripäev, Junge Freiheit, ERR

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt