Telegrami peatoimetaja: Martin Helme, kas sinu kehtestatud piirangud olid paremad?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. juuli 2021 kell 16:16Foto: Jõgeva valla FB + Canva

Martin Helme, ütlen ausalt, et mul ei ole ammu vererõhk nii kõrgele tõusnud, kui eile sinu üleskutset kodanikuallumatusele lugedes.

 

Vaata, sinu ettepanek eirata valitsuse uusi keelde mulle põhimõtteliselt imponeerib, ent muu jutt, mis selle ideega kaasnes, lennutas mul kaane pealt: Kallase valitsus olla läbi kukkunud, aga see eelmine valitsus, kus ka sina ise minister olid, sai hakkama…

Khmkhmm. Millega täpsemalt see eelmine valitsus siis hakkama sai, kas teie tehtud piirangud olid kuidagi paremad või õigemad? Siinkohal on mõistlik teha üks kainestav tagasivaade.

Esimene laine. Nagu me teame, siis eelmise kevad-talve ülemiste hingamisteede viirustest tingitud surmade arv jäi tavalise gripihooaja tasemele. Terviseameti ametlikust raportist leiame järgmise info: Kokku teostati SARS-CoV-2 viiruse kandluse suhtes 26. veebruarist kuni 30. juunini 107 568 esmast testi (8% kogu rahvastikust). Nendest 1993 tulemus oli positiivne (2% esmastest testidest). Kokkuvõtvalt: esimene laine kestis 126 päeva ja selle aja jooksul saime keskmiselt 15 positiivset testi päevas.

15 positiivset testi päevas!!! Ja kas mäletad neid piiranguid? Ka mäletad, et emad ja isad ei saanud oma mudilastega isegi õue mänguväljakule minna, sest need olid lintidega ümber piiratud? Kas mäletad seda hirmukampaaniat (mis oli valitsuse poolt heaks kiidetud):  “Lähed välja – levitad viirust. Püsi kodus!“, “Väljas oled sa ohtlik. Mitu elu jääb sinu südametunnistusele? Püsi kodus!“, “Ära nakata isa surmava viirusega“ jne… Saaremaa pandi lukku!!! Isegi dr Karmen Joller ütles mulle, et need esimese laine piirangud olid tõesti ülepingutatud.

Kas sa saad aru, et 2020 kevadine eriolukord esiteks kahjustas väga tugevalt paljude vaimset tervist ja teiseks harjutas inimesi “uue normaalsusega“, mille vastu sa nüüd justkui oled? Martin, kas sa mõistad, et eelmine valitsus lõi esimese laine ja teise laine alguses tehtud otsustega pinnase sellele, et inimesed ka edaspidi kõigega nõus oleksid ja veel enam – ise neid piiranguid ja meetmeid, sh vaktsineerimist ja maskikandmist, nõuaksid?

Ehk siis. Põhjus ei ole antud hetkel selles, et Kaja Kallase valitsus “ei saa hakkama“. See on tagajärg. Põhjus on selles, et see eelmine, sinu osalusega valitsus, ei saanud hakkama. Põhjus on selles, et sa alles praegu, pea 1,5 aastat hiljem ütled, et piirangud on jama.

“Eelmine valitsus sai hakkama.“ Palun ütle mulle, millega EKRE selles eelmises valitsuses hakkama sai? Kas sellega, et passitaotluse ankeedis on taas sõnade “vanem 1“ ja “vanem 2“ asemel sõnad “ema“ ja “isa“? Vau, milline saavutus! (aga isegi selle saavutusega sai lõpuks hakkama hoopis Isamaa.) Las ma ütlen sulle ühe kurva tõsiasja. Kui see laps hirmukampaania, isoleerituse ja teadmatuse tõukel endalt elu võtab, siis ei ole enam kedagi, kes sinna ankeeti selle ema ja isa nime kirjutaks.

Seega, kui sa soovid, et sinu üleskutse eirata valitsuse piiranguid oleks tõsiseltvõetav, siis alustuseks palu vabandust oma tegevu(setu)se pärast eelmises valitsuses. Sest kuna too valitsus sai sinu arvates hakkama, siis jääb mulje, et kui Jüri Ratas ei oleks tagasi astunud ja teie valitsus endiselt püsiks, oleksid sa täna vait ja kiidaksid uutele piirangutele takka.

 

Mariann Joonas

Telegrami peatoimetaja

 

Fotod: Jõgeva valla FB + CanvaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt