Koroonakriis: üle poole miljoni sakslase on kaotanud töö, 50% rohkem töötuid! Ja Eestis?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. august 2020 kell 8:54“Need on suurusjärgud, mida me ei osanud mõne nädala eest isegi ette kujutada“, ütles Thomas Iser päevalehele Frankfurter Rundschau. Offenbachi Tööturuameti juht vaatleb kainelt oma regiooni värskeid töötute andmeid: juulis oli registreeritud töötuid 20 001, kolmeteistkümnel viimasel aastal pole see näitaja kordagi nii kõrge olnud. Absoluutarv ei pruugi tunduda dramaatiline, küll on seda aga töötute arvu kasv: Offenbachi maakonnas kasvas koroonakriisi ajal alates märtsist töötu arv 53 protsenti – nii suur ei olnud kasv üheski teises Saksamaa piirkonnas.

 

Ligi 5 000 000 inimest töötavad osalise tööajaga

Põhjus, miks Offenbachi maakonda tabas kriis nii rängalt, peitub asjaolus, et siin asub Frankfurdi lennujaam. Nii lennujaama haldaja Fraport kui ka mitmed siin asuvad lennufirmad on koondanud tuhandeid töötajaid või läinud üle osalisele tööajale.

 

Suurlinnades on töötus suurem

Offenbach on seega vaid Saksamaa koroonakriisi tähistava trendi tipp: alates märtsist on Saksamaal kasvanud üleriigiline töötus 22,6 protsendi võrra 2,9 miljoni töötuni. Vastav näitaja oli viimati kõrgem 2016. aasta veebruaris. Ja pärast Saksamaade taasühinemist on see näitaja nelja kuu jooksul vaid ühel korral kiiremini kasvanud: 2004. aasta oktoobrist 2005. aasta veebruarini, kui saavutati toonane rekord ja töötute arv küündis 5,3 miljonini.

 

Missugused on Eesti vastavad näitajad?

Olukorra paremaks mõistmiseks tuleb korrata, et mitte koroonaviirus ei teinud inimesi töötuks ja ei röövinud neilt perspektiivi, vaid seda tegid vastutavate kriisijuhtide ja poliitikute tarbetult piiravad meetmed.

Me peame tegema kõik selleks, et minimaalse haigestumiste arvu korral (viroloogias on nakatunute ülelugemine mõttetu) ei karmistata asjatult riiklikke meetmeid olematu (kuid väljakuulutatud) teise laine tõttu.

 

Allikas: Focus.de

Foto: energepic.com / Pexels

 

Toimetas Karita Bachmann

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt