Küpros tahab jätta väiksemad hoiustajad maksustamata

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. märts 2013 kell 15:37 

Küprose rahandusametnikud tegid teisipäeval muudatuse Euroopa Liidu päästepaketi tingimusena kavandatavas hoiusemaksus ja otsustasid, et väiksemad hoiustajad jäetakse maksustamata; saareriigi keskpanga juht on plaanile vastu, vahendas BNS.

 

Parlamendi rahanduskomisjonis arutusele tuleva eelnõu kohaselt ei kehtestata maksu alla 20 000 euro suurustele hoiustele. 20 000 – 100 000 euro suurustelt hoiustelt tuleb maksta 6,75 protsenti lõivu ja 100 000 eurost suurematelt 9,9 protsenti lõivu.

Euroopa Liit pakkus laupäeva varahommikul Küprosele 10 miljardi euro suurust päästepaketti tingimusel, et Nikosia hangib ise hoiuseid maksustades 5,8 miljardit eurot. Kuid Küprose keskpanga president Panikos Demetriades hoiatas teisipäeval, et kui väikehoiustajad lõivust säästa, siis on võimalik maksu koguda 5,5 miljardit eurot, mis oleks eurogrupiga saavutatud kokkuleppe rikkumine.

Esmaspäeva õhtul videokonverentsi pidanud eurotsooni rahandusministrid soovitasid Küprosel kaotada alla 100 000 euro suurustele pangahoiustele kehtestatud 6,75-protsendise maksu, seisis eurogrupi avalduses.

 

Saksa kantsler Angela Merkel rõhutas esmaspäeva õhtul toimunud telefonikõnes Küprose presidendile, et tema riik peab päästepaketi üle läbirääkimisi pidama ainult rahvusvaheliste võlausaldajate troikaga. Merkeli manitsus puudutab Küprose rahandusministri Moskva-visiiti, mille põhjuseks on Venemaa pahameel EL-i päästepaketi üle, mis võib tuua kaasa Küprose pankades hiigelsummasid hoidvate Vene ärimeeste kõrge maksustamise.

Küprose börsil peatati kauplemine teisipäeval ja kolmapäeval, kuna ka pangad on samal ajal suletud Euroopa Liidu abipaketi tingimuste teatavaks saamise järel puhkenud paanika kartuses.

 

Allikad: BNS, The Independent

Toimetas Õnne PuhkKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt