Ligi: Küprose majanduspoliitika oli “käest läinud”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. märts 2013 kell 19:28 

BNS kirjutas, et ühekordne hoiuste lõiv ja intresside tulumaks peaksid Ligi sõnul aitama riigi majandusel ellu jääda. Et päästekavas minnakse esimest korda hoiustajate raha kallale, on oluline nüanss, möönis Ligi. “Aga oluline on ka see, et Küprose majandus on olnud teistsugune,” ütles Ligi. “Teenimine väga soodsatest tingimustest – kogu ühiskond on selle arvel teeninud ja oma hoiuseid kogunud.”

 

Lisaks sellele on Küprosele kogunenud palju rahvusvahelist raha mitteresidentidelt. “Eelkõige Venemaalt on sinna oma raha palju pakku viidud ja sellega majandust üle kuumendatud,” ütles Ligi. “Igal juhul kuskilt tuleb lahendus saada ja ajada tasakaalukamat poliitikat.”

Ülejäänud Euroopa hoiustajad ei pea Ligi sõnul oma hoiuste pärast kartma ja peaksid asja suhtuma rahulikult. “Ülejäänud Euroopa hoiustajad ei ohusta samasugune käitumine, see on kindel,” ütles Ligi. Ta põhjendas Küprose abipaketi tingimusi sellega, et riigi majanduspoliitika oli “käest läinud”.

Küsimusele, kas hoiustajate raha kallale minek võiks olla ohtlik pretsedent keskkonnas, kus seni on räägitud hoiustajate huvide kaitsest, vastas Ligi, et euroala päästepakettides on iga riiki vaadatud eraldi. “Iga riik on eriline, pretsedendiks võib nimetada ka seda, kui eurotsooni riiki mindi päästma. Kreeka oli vist esimene ja ka seda ei arvanud keegi,” ütles Ligi.

“Küprose ülekaalukas probleem oli kunstlikult ülepaisutatud pangandussektor. Seda mahtu teadlikult praegu kärbitakse, et saada majandus kindlamale alusele,” sõnas Ligi.

Küpros on rahvaarvult väiksem kui Eesti – Küprosel elab ligikaudu 1,1 miljonit inimest, neist 300 000 saare põhjapoolses türgikeelses osas –, kuid aastase sisemajanduse koguprodukti suurusjärk on sama kui Eestil, 17 miljardit eurot.

 

Pangad jäävad suletuks neljapäevani

Guardian kirjutas äsja, et kuigi Küprose pangad pidi avatama pärast pikka nädalalõppu teisipäeval, jäävad nad nüüd suletuks neljapäevani, mis tähendab, et oma pangakaardi limiidi ära kasutanud inimesed ei pääse oma rahale ligi veel nii pea.

 

Allikas: BNS, Guardian

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt