Linnaaed, kus 400 ruutmeetril kasvab aastas üle 3000 kilo toitu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. märts 2013 kell 10:08URBAN HOMESTEAD

Toiduhindade suur tõus viimastel aastatel on tekitanud olukorra, kus paljud pered on hädas toidulaua katmisega. Tihti tähendab see seda, et nad lepivad odava kiirtoiduga või supiköökidest saadavaga. Oleme seisus, kus sõltumatus toidukaubanduses pakutavast ei ole enam luksus, vaid hädavajadus. Paljud on otsustanud oma linnaaedadest luua väikesed köögiviljaaiad – väga julgustav näide sellest on üks mikrofarm Lõuna-Californias.

 

Põudade ja eriskummalise ilma ning tohutult tõusnud kütusehindade koosmõjul märkavad inimesed kõikjal, et toidu peale kulutatav rahasumma aina suureneb. Ka GMO seemnete kasutamine, mis pidi tooma suurema saagi, ei ole USA-s seda teinud, vaid vastupidi – viimastel aastatel on saagikus aina vähenenud.

Koos ülemaailmse majanduskriisiga on see loonud olukorra, kus suur hulk inimesi ei saa lubada endale toitvat ja tervislikku einet. Paljud inimesed on sellele reageerinud, püüdes ennast suurest süsteemist võimalikult sõltumatuks teha, seda ka linnas elades.

 

Tee vabadusele

Urban Homestead (“Talu linnas”) on ühe pere kontseptsioon linnaaiast, mis võimaldab tänapäeval toota aastas üle 3000 kg toitu ligi 400² pindalal. Lugu algas 1980-ndate keskpaigas, kui Jules Dervaes müüs oma kinnisvara Florida maapiirkonnas ja ostis Pasadena linnas majalogu 8712 ruutjala (u 810 m²) suurusel krundil. Pere oli unistanud iseseisvast maamajapidamisest, kuid selles olukorras otsustasid nad anda endast parima just nende võimaluste piires, mis neil olid.

Aastakümnete jooksul loodi väike jätkusuutlik Eedeni aed, mis toimib keskkonnasõbralike põhimõtete järgi. 2001. aastal panid nad enda loodud mudelile nimeks “Tee vabadusele” ning hakkasid loodud kodulehekülje ja blogi kaudu oma kogemusi jagama, lootes inspireerida inimesi nende eeskuju järgima. Nagu ühele korralikule talule kohane, on nende majapidamises ka loomad – kanad, pardid, kääbusjänesed ja pügmeekitsed. Samuti peavad nad mesilasi ning väikeses tiigis on ka kalad.

 

Talus jagatakse infot ka teiste koduse toidu kasvatamise huvilistega, korraldades esitlusi, töötubasid, filmiõhtuid ja muid üritusi.

Farmi looja Dervaes ütleb: “Meie maailm on suures hädas ning me ise oleme selles süüdi. Me oleks pidanud tegema suuri muudatusi juba eile. Meie poliitikutest juhid ei ole tegelikult juhid, vaid järgijad, kes ei suuda meile kriisiolukorras toeks olla. Meist igaüks peab ise vastu võtma otsuse hakata vastutustundlikuks planeet Maa eest hoolitsejaks.”

 

Allikad: Natural News, Urban Homestead

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt