Maskikohustusega riikidel ei läinud COVID-19 ajal paremini kui maskikohustuseta riikidel

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. märts 2023 kell 9:09



2023. a jaanuari lõpus avaldati seni kõige põhjalikum analüüs maskide tõhususe kohta hingamisteede haiguste, sealhulgas COVID-19 leviku vähendamisel tehtud teadusuuringutest. Uuring tehti Briti mittetulundusühingu Cochrane jaoks, mida peetakse laialdaselt tervishoiuandmete ülevaadete kuldstandardiks. Analüüsi järeldused põhinesid 78-l randomiseeritud kontrollitud uuringul, millest kuus tehti COVID-19 pandeemia ajal, kaks neist Mehhikos, üks Taanist, üks Bangladeshis, Inglismaal ja Norras. Uuringus osales kokku 610 872 inimest.

 

Kaasatud uuringud viidi läbi heterogeensetes tingimustes, alates äärelinna koolidest kuni haiglapalatiteni kõrge sissetulekuga riikides; rahvarohketes kesklinnades madala sissetulekuga riikides; ja sisserändajate naabruskondades kõrge sissetulekuga riikides.

Analüüsi tulemused kinnitavad üheselt, et maskikohustusega riikidel ei läinud COVID-19 pandeemia ajal paremini kui neil riikidel, kus maskikohustust polnud.

The New York Times’ile antud intervjuus nentis analüüsi juhtiv autor, Oxfordi rahvatervise uurija epidemioloog Tom Jefferson, et uuringu tulemused olid ühemõttelised. “Puuduvad lihtsalt tõendid selle kohta, et need” – maskid – “midagi muudaksid,” ütles ta. “Punkt.”

Jefferson kinnitas, et paremad polnud lood ka N95 maskidega. mida presenteeriti Covidi pandeemia ajal avalikkusele kui eriti kindlat ja tõhusat meedet. “Ei ole mingit vahet”, ütles Jefferson oma intervjuus.

Ajakirjaniku küsimuse peale, kuidas on lood maskide kasulikkusega koos teiste ennetavate meetmetega, nagu kätehügieen, füüsiline distantseerimine või õhufiltreerimine, vastas Oxfordi epidemioloog: “Pole tõendeid selle kohta, et paljud neist asjadest midagi muudaks.”

Dr Jeffersoni hinnangul kehtestasid poliitikakujundajaid maskikohustuse tuginedes mitte-randomiseeritud uuringutele ning ebatäpsele vaatlusuuringutele.

Hoolimata sellest, et paljud teadlased ja arstid võtsid antud teemal korduvalt sõna, rõhutades fakti, et maskid ei suuda viirusosakeste levikut ära hoida, suruti maskikohustust inimestele peale loosungiga “Usalda teadust!” Inimesi, kes maskide vajalikkust avalikult kritiseerida julgesid, stigmatiseeriti, maski kandmisest keeldunud inimesi karistati ja trahviti.

Cochrane’I põhjalik raport kinnitab veel kord, et maskid olid ebatõhusad ega teinud midagi ohutuse edendamiseks. Küll aga pole välistatud, et maskide kandmisel tekkinud võtsturvatunne seadis nii mõnedki inimesed suuremasse nakatumisohtu.

On viimane aeg, et maskikohustust survestanud poliitikud ja tervisefunktsionärid seda teaduslikku tõde nüüd aktsepteeriksid ja oma viga avalikkusele tagantjärele tunnistaksid.

 

Lisalugemist maskikandmisega seotud keskkonnaohtudest ja terviseohtudest.

Autor: Integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja Liis Orav

 

Toimetas Anneli Roots



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt