Montana osariik kaalub Covid-vaktsineeritute veredoonorluse keelustamist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. aprill 2023 kell 17:47Foto: Pixabay / Geralt

USA Montana osariik kaalub keelustada vaktsineeritute veredoonorluse, sest ekspertide hinnangul on vaktsiinid ohtlikud ning ohtlik võib olla ka sellise vere kasutamine doonoriverena. Vaktsineeritute vere annetamist keelav seaduseelnõu nr 645 detsimeeriks verevarustuse, väidavad oponendid. Eelnõu, millega plaanitakse keelata Covid-19 vastu vaktsineeritud doonorite vereandmine, võib aga jätta paljud abivajajad vereta, ütlevad eelnõu 645 vastased.

 

“Montana verevarustus võib väheneda kuni 80%, mis põhjustab patsiendile kahjulikke tagajärgi, sealhulgas tarbetut surma,” ütles verevõtu mittetulundusühingu Vitalanti asepresident Cliff Numark. Ta sedastas, et enamik verepankadest ei rahulda praegu patsientide vajadusi ning verevarustuse 80% vähenemise korral poleks õnnetuste ohvritele mõeldud protseduurid, raseduse tüsistused ja tavalisemad vereülekanded enam võimalikud.

 

Eelnõu vastased kardavad verepuudust

Eelnõu 645 keelaks Covid-19 vaktsiini saanud inimestel verd loovutada, muutes vaktsineeritud doonoritelt vere annetamise või vastuvõtmise väärteoks 500 dollari suuruse trahviga. Eelnõuga keelataks vereandmine ka inimestel, kellel on diagnoositud “Pikk COVID”, mis on meditsiiniliselt määratletud kui “SARS-CoV-2 krooniline haigus, millel on viirusnakkuse postakuutsed tagajärjed”.

Lisaks sellele, et osariigis tekiks tõsine verepuudus, ei oleks võimalik verd testida nii pika Covidi kui ka vaktsiinide suhtes, ütlevad oponendid.

Siiski ütlesid pooldajad, et eelnõu, mis on jätk eelmisel istungil vastu võetud vaktsiinivastastele õigusaktidele, käsitleb meditsiinilist autonoomiat ja õigust saada verd doonoritelt, kes ei ole Covid-19 vastu vaktsineeritud.

 

Õigus geneetiliselt muutmata verele

“Me oleme kuulnud neid kahte sõna “ohutu ja tõhus” miljon korda. Kas see muudab need tõeks?” küsis eelnõu eestvedaja, Montana osariigi esindajatekoja liige Greg Kmetz.

Uue seaduse toetajate hulgas oli ka esindaja Lola Sheldon-Galloway, esindajatekoja personalikomisjoni aseesimees, kes arutas eelnõud reedel. Ta ütles, et vaktsiin põhjustas verevoolu probleeme, viidates enda surnud vennale.

Toidu- ja ravimiamet teatas, et respiratoorseid viirusi üldiselt vereülekandega ei levitata ning Covid-19 ülekandumise juhtumeid ei ole teatatud.

Teised pooldajad ütlesid, et veresaajad ei peaks hädaolukorras kahjulike mõjude pärast muretsema.

“Ma olen üks paljudest, kes usub Jumala antud õigusse meditsiinilisele vabadusele, milleks on vajaduse korral juurdepääs geneetiliselt muutmata verele,” ütles Jo Vilhauer Miles Cityst. “See on tervise autonoomia oluline osa.”

 

Geene muutvate ogavalkude sisalduse tuvastamiseks veres pole teste

Oponentide arv ületas pooldajaid pisut ja nende hulka kuulusid Montana õdede ühendus, Montana haiglate ühendus, Montana meditsiiniliit, Montana esmatasandi arstide ühendus ja teised.

Ameerika Punase Risti peaarst USA lääneosas dr Walter Kelley ütles, et see seaduseelnõu detsimeerib verevarustust Montanas, kuna 80% osariigist on saanud vähemalt ühe vaktsiinidoosi. “See eelnõu seab patsientide elud ohtu ja see oht tuleb eemaldada,” ütles Kelley.

Verevõtu mittetulundusühingu asepresident Numark ütles, et ei ole võimalik testida seaduseelnõus kirjeldatud komponente, sealhulgas “geene muutvaid valke, nanoosakesi, pikast Covid-19-st pärinevaid suurt hulka valke ja muid DNA kemoteraapiaid. “Selleks pole ühtegi testi, seega ei saaks me jälgida, kas inimesed on selle kätte saanud või mitte,” ütles ta.

Kmetz ütles, et on rääkinud valijatega, kes ütlesid, et nad ei taha, et “vaktsineeritud veri muudaks patsiendi tervisliku olukorra veelgi halvemaks”.

Endine rahvaesindaja Krayton Kerns oli eelnõu üks peamisi koostajaid ja pidas sellise õigusakti vajadust kriitiliseks. “See seadus võiks jõustuda kohe,” ütles ta jaanuarid oma e-kirjas.

 

Allikad: leg.mt.gov, dailymontanan.com

 

Toimetas Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt