Oxfam: miljoneid eurooplasi ähvardab kasinusmeetmete tõttu vaesusrisk

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. september 2013 kell 9:00Kuni 25 miljonit eurooplast ähvardab oht langeda 2025. aastaks vaesusesse, kui valitsused jätkavad säästumeetmete rakendamist, hoiatas rahvusvaheline abiagentuur Oxfam kolmapäeval. Oxfam nimetas kasinuspoliitikat “moraalseks ja majanduslikuks rumaluseks”, vahendab BNS.

 

“Euroopa Liidu (EL) liikmesriikide valitsuste tegevus majanduskriisi ajal ähvardab põhjustada tagasilanguse kümnendeid kehtinud sotsiaalsete õiguste alal,” ütles Oxfami EL-i büroo juht Natalia Alonso. Alonso sõnul ähvardavad kärped riiklikus sotsiaalkindlustuses, tervishoius ja hariduses, töötajatele senisest vähemate õiguste tagamine ja ebaõiglane maksustamine miljoneid eurooplasi vaesusega, mis võib kesta põlvkondi.

“Ainsad, kes säästupoliitikast võidavad, on 10 protsenti rikkamaid eurooplasi, kelle varandus on säästumeetmete ajastul suurenenud. Riigid, mis teevad kõige suuremaid kärpeid ehk Kreeka, Iirimaa, Itaalia, Portugal, Hispaania ja Suurbritannia platseeruvad õige pea ebavõrdsuse näitajatelt maailma kõige ebavõrdsemate riikide sekka, juhul kui nende liidrid kurssi ei muuda,” lausus Alonso.

Tema sõnul võib Hispaania ja Suurbritannia rikaste ja vaeste varanduslik vahe käriseda sama suureks kui Lõuna-Sudaanis või Paraguays. Oxfami hinnangul võivad kasinusmeetmed 2025. aastaks vaesusriski langetada 15 kuni 25 miljonit eurooplast. Agentuur hoiatas Vilniuses algava EL-i rahandusministrite kohtumise eel, et prognooside kohaselt võib 12 aasta pärast Euroopas elada kuni 146 miljonit vaesusriskis elavat inimest.

Oxfam on seisukohal, et 1980.-1990. aastatel said mitmete Ladina-Ameerika, Kagu-Aasia ja Aafrika riigid sotsiaalkulutuste kärpimisega katsetades väärt õppetunde. “Endisesse olukorda tagasi jõudmiseks kulus neil kaks kümnendit.”

“Kutsume EL-i valitsusi välja töötama uut demokraatiat tugevdavat majanduslikku ja sotsiaalset mudelit, mille aluseks on investeeringud inimestesse, õiglane maksustamine. Valitsused saaksid miljardite eurode ulatuses tulu, kui nad maksustaksid rikkamaid ja rakendaksid tõhusaid meetmeid maksudest kõrvalehoidmise piiramiseks,” selgitas Alonso.

Tema sõnul on võimalik koolidesse, haiglatesse, elamumajandusse, teadus- ja arendustegevusse investeerimise kaudu tagasi tööle aidata miljoneid eurooplasi.

 

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: The Guardian, Oxfam

Foto: Oxfam

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt