Euroopa Komisjon tahab ehitada ühtse jälgimisriigi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. august 2013 kell 13:45



Pärast seda, kui Euroopa Liit oli korduvalt väljendanud oma pahameelt USA põhjaliku jälgimissüsteemi üle, hakkasid kostma plaanid konkureeriva kohaliku süsteemi loomiseks. Euroopa Komisjoni poolt sõnastatud esialgsed plaanid hõlmavad muuhulgas ka  õhusõidukeid, droone ja suuremate jälgimisvõimalustega satelliidivõrgustikku.

 

Edward Snowdeni paljastused tõid välja, et Suurbritannia teeb luure osas USA-ga tihedat koostööd, samuti tuli välja, et Saksamaa oli NSA-le Euroopa tugipunktiks, aidates ameeriklasi nii Afganistani operastioonidel kui ka Euroopa elanike andmete kogumisel. Paljastatud on ka Prantsusmaa iseseisev süsteem ning tuleb ilmselt eeldada, et elanike järgi nuhkimisega tegelevad kõik riigid.

Kuid sellest kõigest pole küllalt. Nüüd tahavad Euroopa juhid endale kõiki võimalusi, mis USA-s kasutusel on ning toovad Snowdeni paljastused õigustuseks tipptasemel süsteemide loomisel. “Edward Snowdeni skandaal näitab meile, et Euroopa vaja omaenda autonoomseid turvavõimalusi. See ettepanek on üks samm edasi Euroopa kaitse ühendamise suunas,” ütles EL-i kõrge ametnik hiljuti Daily Telegraphile.

Euroopa Komisjon plaanib oma ettepanekud ühise jälgmisvõrgustiku loomiseks esitada Euroopa Ülemkogu kohtumisel detsembris. Üks punktidest on seal ka, et Euroopa peaks ise oma droone hakkama ehitama, mitte ostma neid sisse USA-st. Droonid ühendataks ühtlasi satelliitide süsteemiga, mida tuntakse Copernicuse nime all ning mida kontrolliks Euroopa Kosmoseagentuur. Süsteemi oluliseks osaks oleks ka kosmoseprügi vastu võitlemise programm, mis ennetaks kokkupõrkeid orbiidil.

Droone ja satelliidijälgimist ei kasutataks ainult välismaistel operatsioonidel, vaid ka kaitseks siseohtude vastu. Ilmselt hakatakse rääkima ka siin terroriohu ennetamisest, kuid see ei tohiks olla piisav argument tohutu luurevõrgustiku ehitamiseks. Eriti veel, kui mängu tulevad jälgimisdroonid, mida on väga lihtne ümber ehitada taparelvadeks.

Sellise ühise süsteemi ehitamine võtaks väga suuri rahasummasid, samal ajal, kui kõikjal Euroopas on ikka veel käigus kasinusmeetmed. Aga ehk ongi võimsat süsteemi vaja pidevast kokkuhoiust väsinud rahva ohjeldamiseks?

Ühine kaitsesüsteem võimaldaks EL-il saada jälle ka arvestatavaks jõuks, kellel oleks sõnaõigus Lähis-Idas ja Aafrikas. Euroopa Komisjoni ettepanekus ongi kirjas, et: “Euroopa peab olema võimeline võtma vastutuse oma turvalisuse ja rahvusvahelise rahu ja stabiilsuse eest. See rõhutab vajadust strateegilise autonoomsuse järele – et olla kindel ja usaldusväärne partner, peab Euroopa olema võimeline otsustama ja tegutsema ilma, et me sõltuksime alati kolmandate osapoolte suutlikusest.”

 

Euroopa Komisjoni kaitseettepanekud.

Allikad ja lisalugemine: Global Reasearch, RT

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt