President Peres: Iisraeli tuumaarsenal on rahuotstarbeline vahend

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. oktoober 2013 kell 9:10Iisraeli president Shimon Peres õigustas esmaspäeval riigi ametlikku seisukohta tuumarelva küsimuses. Perese sõnul on juudiriigi tuumaarsenal heidutusvahend. “Tuumarelvadest lähtuv oht sõltub sellest, mis motiividel need soetatakse. Minu jaoks on tuumaarsenal rahuotstarbeline vahend, selle eesmärk ei ole kedagi rünnata,” lisas ta.

 

Peres möönis, et heidutuse suurendamise juures etendab fantaasia suurt rolli. “See teema on mitmetähenduslik. Miks ma peaksin seda selgitama?” küsis president.

Ekspertide sõnul on Iisraelil ligi 100 tuumalõhkepead, kuid tuumarelva leviku tõkestamise leppega (NPT) mitte ühinenud juudiriik ei ole neid hinnanguid kunagi kinnitanud ega ümber lükanud.

Iisraeli valitsused on üle 40 aasta kinnitanud, et nende riik ei ole esimene, kes Lähis-idas tuumarelva hangib. Ekspertide sõnul sõlmis Iisrael 1969. aastal USA-ga leppe, millega juudiriik kohustus oma tuumaarsenali ja tuumakatsetusi mitte avalikustama. Washington lubas vastutasuks sel teemal Iisraelile mitte survet avaldada.

Iisraeli juhtkond ei ole veel murdnud tabu ja tunnistanud tuumaarsenali olemasolu, kuid on viimastel aastatel teinud senisest julgemaid avaldusi.

Perest peetakse 1950. aastate lõpus koostöös Prantsusmaaga alguse saanud juudiriigi tuumaprogrammi “isaks”.

Iisrael süüdistab Iraani tuumarelva väljatöötamises, kuid Teherani hinnangul on selle tuumaprogramm rangelt tsiviilotstarbeline.

 

 

Allikad: BNS, Yahoo!,

Foto: cija.ca

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt