Süüria keemiarelvad lõpetavad Iisraelis?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. september 2013 kell 16:50



USA välisminister John Kerry sõitis täna Iisraeli, et arutada Jeruusalemmas peaminister Benjamin Netanyahuga olukorda Süürias ja Lähis-Ida rahukõneluste arengut, vahendas BNS.

 

Kerry ja Vene välisminister Sergei Lavrov jõudsid eile Genfis kokkuleppele Süüria keemiarelvade hävitamise kavas. Iisraeli peaminister Netanyahu ütles enne Kerry saabumist ajakirjanikele, et loodetavasti suudetakse selle kokkuleppe alusel kogu Süüria režiimi keemiaarsenal hävitada. “Me loodame, et Vene-USA kokkulepe Süüria keemiarelvade kohta kannab vilja, aga proovikiviks saab selle täitmine, režiimi keemiaarsenali täielik kahjutukstegemine,” ütles Netanyahu.

Ajakirjanduse andmetel puudutavad kõnelused Kerryga küsimust, missugused on Genfi kokkuleppe tagajärjed Süüriaga piirneva Iisraeli jaoks. USA välisministeerium ütles möödunud nädalal Kerry visiidist teatades, et Süüria kõrval arutatakse ka käimasolevaid rahukõnelusi palestiinlastega.

Nii Süüria kui ka Iraan on süüdistanud Israeli selles, et  ta kasutab konflikti piirkonnas ära enda huvides. Iisraeli president Shimon Peres ütles, et plaani luhtumisel on võimalik USA sõjaline sekkumine, mis annaks Iraanile õppetunni.

Jeruusalemmast lendab Kerry edasi Pariisi, et arutada edasisi samme Süüria kriisis.

 

Eksperdid: Süüria keemiarelvade hävitamine ei ole lihtne

Asjatundjad aga hoiatavad, et USA ja Venemaa laupäeval saavutatud kokkulepet Süüria keemiarelvad hävitada on raske kui mitte võimatu täita. Genfi kokkuleppe põhjal peab Süüria andma oma keemiaarsenalist ülevaate nädala jooksul. Rahvusvahelistel relvainspektoritel tuleb alustada Süürias tööd hiljemalt novembris ja eesmärk on sealsed keemiarelvavarud hävitada 2014. aasta keskpaigaks.

Ent kõigepealt tuleb keemiarelvad üles leida. Kui inspektorid on Süüriasse saadetud ja keemiarelvavarud üles leitud, tekib praktiline probleem, kuidas need hävitada, ütles Olivier Lepick Pariisi strateegiliste uuringute fondist. “Keemiarelvade hävitamiseks tuleb ehitada tehas, mis maksab sadu miljoneid dollareid.”

 

Keemiarelvade Iisraeli toimetamine on ainus võimalus, mida CWC ei keela

Paratamatult tekib ka küsimus, kes keemiarelvade hävitamise protsessi tegelikult kontrollima hakkab. Pentagoni pressiesindaja George Little andis ebamäärase vastuse küsimusele, kas USA väed on valmis abistama keemiarelvade ülevõtmisel juhul, kui rahvusvaheline kokkulepe võimaldab Venemaal võtta kontrolli Assadi arvatavate keemiarelvade varude üle. “Ma ei kavatse spekuleerida, kes võib olla või mitte osaleb protsessis, mis võib-olla toimub või mitte,” ütles Little. “Me peame vaatama, kuidas protsess läheb, enne kui otsustada USA sõjaväe kaasamine,” ütles ta.

“CWC (keemiarelvakonventsioon) ütleb, et keemiarelvi ja nende koostisaineid ei tohi teisaldada ja ühegi riigiga seotud osapool ei tohi neid moel enda valdusesse saada,” seletas Lepick. Kuna Süüria vaenlane Iisrael on üks vähestest riikidest, kes ei ole keemiarelvakonventsiooni ratifitseerinud ja tal on Süüriaga piir, oleks keemiarelvade Iisraeli toimetamine “ainus võimalus, mida CWC ei keela”, tõdes Zanders.

Lepick juhtis tähelepanu asjaolule, et USA ja Venemaa ei ole suutnud tänini oma keemiarelvavarusid hävitada, ehkki sellele on alates 1993. aastast kulutatud miljardeid dollareid, mistõttu on väheusutav, et Süüria varud suudetakse 2014. aasta keskpaigaks hävitada. 2014. aasta keskpaik “tundub täiesti fantaasia valda” kuuluv tähtaeg, ütles ta. “Kodusõja tingimustes, ma ei usu, et see teoks saab… Rahuajalgi võtaks Süüria relvavarude hävitamine aastaid.”

 

Allikad: BNS, The Guardian, Infowars

Foto: www.stepupforisrael.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt