Sandy Hookis hukkunud lapse pilti kasutati ka Peshawari ohvrite fotode hulgas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. jaanuar 2015 kell 13:12peshawar_mapEelmise aasta 16. detsembril toimus Pakistanis Peshawaris rünnak sõjaväekoolile, mille käigus hukkus 145 inimest. Jõhker vägivald on külvanud rahva hulgas hirmu, sundides Pakistani kasutusele võtma äärmuslikke meetmeid nagu surmanuhtluse taastamine ja õpetajatel koolis relvade kandmise soovitamine. Tähelepanu on aga äratanud kummaline asjaolu, et Peshawari ohvrite piltide hulka on ära eksinud ka 2012. aastal Sandy Hooki tulistamises hukkunud poisi pilt.

 

Sellele kokkusattumusele juhtis kõigepealt tähelepanu Pakistani Express Tribune’i ajakirjanik, kes jagas Twitteris fotokollaaži, mida kasutati USA MTÜ USAID-i toetatud veebilehel aworladtschool.org. Pildil on kujutatud seitset noormeest, kes oletatavasti hukkusid Peshawari rünnakus, kuid alumise rea keskmist pilti kasutati paar aastat tagasi ka Sandy Hooki ohvrite piltide hulgas. Pilti kasutanud A World at Schooli artiklist on vastuoluline kollaaž nüüdseks eemaldatud ning loo lõppu on lisatud märge, et fotod saadi anonüümse Pakistani organisatsiooni käest ning et nemad kasutasid seda heas usus.

B5Dnn67CAAANA8r

 

Kõnealune kollaaž on hakanud kiiresti ringlema Pakistani sotsiaalmeedias ning üha enam ilmub välja erinevaid uudisteklippe ja fotosid, kus on jätkuvalt kujutatud Sandy Hookis hukkunud 6-aastast Noah Poznerit kui Peshawaris elu kaotanud Huzaifa Huxaifat. Poisi fotot on näidatud erinevatel aktsioonidel, rünnakus hukkunutele pühendatud seinal ning plakatina isegi BBC uudistes. Pakistanis näidatav foto on internetis üleval Facebookis Noahi mälestamisele pühendatud lehekülje albumis.

pozner-fb1

afp-pozner1

bbc-pozner1

Ekraanitõmmis BBC reportaažist (0:09)

bbc-pozner2

Ekraanitõmmis teisest BBC reportaažist (0:45)

 

Praegu pole veel antud ametlikku seletust Pozneri Peshawari ohvrina kujutamisele, kuid näiteks BBC viitab lohakale uurimistööle ning piltide kontekstivälisele kasutamisele valede sündmuste illustreerimiseks. Ühes artiklis kurtis uudisteagentuur, et inimesed edastavad sotsiaalmeedias lapse verise jalanõu fotot, mis tehti 2008. aasta Palestiina-Iisraeli konflikti ajal, kuid pildiallkirjaks märgitakse hoopis Peshawari rünnak. Sama uudisloo lõpus mainiti ka sotsiaalmeedias ringlevat kollaaži Peshawari ohvritest, kuid otsest seletust vale pildi kasutamisele ei antud.

 

Vassimine tekitab kahtlusi

Pozneri kujutamine Peshawari ohvrina on lükanud liikvele mitu vandenõuteooriat, neist kõige levinumaks on kahtlus, et Sandy Hooki tragöödia oli hoopis lavastus ja tema pildi kasutamise valguses võis ka Peshawaris toimunu olla näitemäng. Florida Atlanticu ülikooli professor James Tracy usub, et kuna BBC ja selle ameerika vaste CNN mängisid põhirolli Sandy Hookis toimunu kajastamisel ning siiski kasutasid Pozneri hästituntud pilti Pakistanis toimunu mälestamiseks, muutub mõlema sündmuse ehtsus kaheldavaks.

Selliste šokeerivate sündmuste lavastamise eesmärgiks peetakse vajadust inimeste kõrgendatud emotsionaalsusele rõhudes võtta vastu või taastada rangeid seadusi, milles ratsionaalselt mõtlevad kodanikud kahtleks. Hirmu külvamisega tugevdatakse kartust, et leebemate seaduste puhul kasvab sisevaenlane liiga võimsaks, et teda hiljem kontrolli alla saada.

Pakistanis taastati Peshawari rünnakute järel surmanuhtlus, peaministri Sharifi sõnul oli seda vaja Pakistanis redutavate terroristide hävitamiseks. Otsuse kriitikud aga kardavad, et tegu on hoopis valitsuse uue meetmega poliitvangide, teisitimõtlejate ja valitsusvastaste võitlejate vaigistamiseks. Praegu on Pakistanis surmanuhtlust ootamas üle 3000 vangi. 26. detsembril leevendasid poliitikud armee piiranguid, võimaldades algatada kaheaastast sõjaväelist kampaaniat “islamistidest terroristide” vastu võitlemiseks. Üsna kohe pärast Peshawari rünnakut soovitas peaminister anda sõjaväele piiramatud volitused jälitada, kinni pidada ning kohut mõista islamivõitlejate ja nende julgustajate üle.

 

Libauudised kui propagandarelv

Erinevaid allikaid lugedes ja sündmusi vaagides tasub meeles pidada, et see poleks kaugeltki esimene kord, kui CNN ja BBC on vahele jäänud libauudiste tootmisega. Näiteks lavastas CNN libauudiseid Süüria kohta, et mõjutada avalikkust toetama sissetungi suveräänsesse riiki. Uudistekanali eetris näidatud välisriikide sekkumist paluv väidetav Süüria aktivist “Süüria-Danny” osutus palgatud näitlejaks. Samuti ei tasu unustada juhtumit, kus CNN-i meeskond õhkis Süürias naftajuhtme, et süüdistada sealset valitsust jõhkras vägivallas oma kodanike vastu.

Üheks suurimaks valeuudiste tootmise perioodiks oli Iraagi sõda, kus psühholoogilise sõja raames fabritseeriti iraaklasi demoniseerivaid lugusid ning ameeriklasi ülistavaid uudiseid. Kuulsaimaks näiteks on ilmselt Saddam Husseini kuju ümber lükkamine, mida kujutati iraaklaste USA-invasioonile poolehoidu näitava spontaanse aktsioonina, kuid mis tegelikult osutus sõjaväelaste ja meedia korraldatud sündmuseks.

Videoklippides näidatud juubeldavad Iraagi lapsed olid samuti USA sõjaväe värvatud. On ka 15-aastase Nayirahi tunnistus, kus ta kirjeldas al-Addani haiglas Iraagi sõdurite korraldatud õudusi. Kuigi imikute tapmise lugu tungis paljude ameeriklaste südamesse, osutus tüdruku tunnistus valeks. Grupp ajakirjanikke paljastas, et Nayirah oli tegelikult USA suursaadiku tütar, keda sõjaväeliste psühholoogiliste operatsioonide spetsialistid olid veennud andma valetunnistust.

 

Allikad: Freedom Outpost, D.C Clothesline, Infowars, Disclose

Fotod: katu.com, freedomoutpost.com, ekraanikuvad

 

Toimetas Annika Urvela

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt