Skandaalse Vatikani panga juht astus tagasi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. juuli 2013 kell 20:25Esmaspäeva õhtul teatati, et Püha Tooli finantsasutuse (mida tuntakse paremini Vatikani panga nime all) juht Paolo Cipriani ja asetäitja Massimo Tulli astusid rohkete skandaalide tõttu ametist tagasi. Juhtkonna otsus tuli kolm päeva pärast seda, kui vahi alla võeti pangas raamatupidajana töötanud Nunzio Scarano, keda süüdistatakse nii rahapesus kui maksudest hoidumises.

 

Scarano ei eita seda, et ta proovis sõpru aidata ja üritas Šveitsi kontol olnud raha Vatikani panga kaudu Itaaliasse tuua. Jutt käib 20 miljonist eurost, mis oli Šveitsi paigutatud maksudest kõrvalehiilimiseks. Scarano kasutas sahkerdamiseks nii oma Vatikani panga isiklikku kontot kui ka ühe heategevusorganisatsiooni oma. Salvestatud telefonikõnedest selgub, et Scrano oli pidevalt ühenduses nii Cipriani kui ka Tulliga, et saada neilt vajalikku luba raha ülekanneteks nii Vatikani panga kontodele kui ka sealt välja. Samuti kahtlustatakse raamatupidajat rahapesus, mida mees aga eitab.

Ka Cipriani on Rooma prokuratuuri huvivälja juba korra sattunud. See juhtus 2010. aastal, kui teda kahtlustati rahapesu vastaste seaduste rikkumises pärast seda, kui Itaalia rahanduspolitsei oli Vatikani kontolt ühest Rooma pangast konfiskeerinud 23 miljonit eurot. Lõpuks kanti Vatikani raha tagasi ja süüdistusi ei esitatud, kuid pangal on sellegipoolest väga halb maine.

Vatikan asutas oma panga 1942. aastal ning selle eesmärgiks oli algselt usuga seotud ja heategevuseks mõeldud varade haldamine. Üsna pea kujunes asutusest aga skandaalide pesa ja see on pedofiiliaskandaalide kõrval Vatikani peamine häbiplekk.

Paavst Franciscus soovitas möödunud nädalalõpul vaimulikel põlata ära “inimliku jõu loogika” ja üritab puhastada Vatikani võimustruktuure korruptsioonist ja muudest pahedest. Ka Itaalia kardinal Velasio de Paolis ütles Rooma päevalehele Il Messagero, et Vatikan “peab oma koda puhastama” ning lisas, et Franciscusel oleks õige viia kiriku juhtkonnas läbi korruptsioonivastane kampaania.

Asjatundjate sõnul vajab pangaskandaal paavsti kiiret sekkumist. Kardinalid on alustanud pangale uue juhi otsimist. Möödunud nädalal moodustas paavst Franciscus komisjoni uurimaks, kas panga tegevus ja juriidiline staatus on ikka kooskõlas katoliku kiriku missiooniga.

 

 

 

Allikad: BNS, ERR, The Guardian

Foto: mysticpolitics.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt