Itaalia vaimulikud ei pea laste ahistamise kahtlusest politseile teatama

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. aprill 2014 kell 15:10676x380Katoliku kirik on jätkuvalt pedofiiliaskandaali keskmes ning õli on lisanud tulle märtsi lõpus Itaalia piiskoppide konverentsil vastu võetud poliitika. Selle kohaselt ei ole Itaalia vaimulikud kohustatud teatama politseile pedofiiliakahtlustest, kui last on ahistanud katoliku kiriku liige. Pedofiiliajuhtumite puhul on vaimulikel soovitatud lähtuda “moraalsest kohustusest anda oma panus ühiseks hüvanguks”, mis võib tähendada, et kiriku maine säästmiseks jäetakse ahistajad karistamata.

 

2010. aastal käskis Vatikan piiskoppidel politseile teatada pedofiiliajuhtumitest, kuid vaid piirkondades, kus see on seadusega nõutav. Itaalias suudeti vastuoluline poliitika vastu võtta tänu 1985. aasta kokkuleppele Vatikani ja Itaalia vahel, mille kohaselt ei ole vaimulikud kohustatud teavitama täidesaatvat võimu informatsioonist, mis on hangitud oma kirikuõpetajate kaudu. See tähendab, et Itaalias ei ole vaimulike puhul politseile pedofiiliajuhtumist teatamata jätmine kriminaalkuritegu: vaimulikud võivad lihtsalt vaikida ning ahistaja paigutatakse lihtsalt teise kirikusse ümber.

Kardinal Angelo Bagnasco kaitses vastuvõetud poliitikat, öeldes, et Vatikan nõuab, et nad austaksid rahvusvahelisi seadusi ja nad teavad, et Itaalia seaduste kohaselt ei ole neil pedofiiliast teatamise kohustust. Samuti lisas ta, et mõned ohvrid ei pruugi soovida politseisse pöördumist ja süüdistuste esitamist ning et nad peavad nende soove austama. Bagnasco leiab, et vaimulikud peavad jälgima, et nad ei õõnestaks ohvrite õigust privaatsusele, diskreetsusele ja konfidentsiaalsusele ning see võib tähendada politseisse mittepöördumist.

Selline poliitika on tekitanud avalikkuse hulgas palju pahameelt. USA-s asuv vaimulike poolt ahistatute võrgustik SNAP väljendas oma nördimust, öeldes, et selle vahel, mida Vatikani ametnikud ütlevad ja teevad pedofiilia suhtes, on hämmastav, masendav ja vastutustundetu vastuolu.

Vaimulike ahistamise ohvrid on juba pikka aega tauninud katoliku kirikus toimuvat süstemaatilist pedofiilide kaitsmist. Selle asemel, et pedofiile karistada, paigutatakse nad hoopis mujale, kus nad saavad jätkata oma teguviisi. ÜRO laste õiguste ekspertide hinnangul on sellise meetme tulemusel üle kogu maailma langenud vaimulike seksuaalse ahistamise ohvriks kümneid tuhandeid lapsi.

 

Kirik proovib oma mainet päästa

Pedofiiliaskandaalist tekkinud halva maine kaotamiseks on katoliku kirik otsustanud astuda mõningaid samme, mis nende silmis võivad probleemi leevendada. Hiljuti asutati uus ahistamisevastane komisjon, mille üheks liikmeks võeti sümboolselt endine pedofiiliaohver. Eelmisel pühapäeval hakkas kehtima nõue, et piiskopid oleksid preesterkonna kandidaadi valimisel eriti hoolikad.

Veel ühe uue reeglina kohustatakse piiskopkondi jätma noortega tegelemisest välja isikuid, kes on eelnevalt süüdi mõistetud lastega seotud kuritegudes. Siinkohal tehakse erand vabatahtlikele, kes kiriku sõnul ei pea vastama samadele nõudmistele.
Paavst Franciscus on kirikut oma sõnavõttudes kaitsnud, väites, et see on teinud pedofiiliaga võitlemiseks rohkem kui ükski teine asutus.

 

Allikad: The Independent, PressTV, The Local, Washington Post

Foto: mg.co.za

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt