Paavst: kirik keskendub liialt geidele ja abordile

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. september 2013 kell 12:55Paavst Franciscus soovitab katoliku kirikul loobuda kitsarinnalistest kinnisideedest abordi, rasestumisvastaste vahendite ja homoseksualismi kohta ning ilmutada hukkamõistu asemel kaastunnet. Kuus kuud ametis olnud paavsti ehmatavalt otsekohene sõnum leiab ilmselt ärevat vastukaja USA-s ja teistes maailma piirkondades, kus kiriku õpetus on suuresti keskendunud just neile teemadele.

 

Franciscus ütles neljapäeval 16 riigi jesuiitlikes ajalehtedes ilmunud usutluses, et teda on noomitud ebapiisava surve avaldamise eest abordi küsimuses. Tema on aga seisukoha, et “neist asjadest ei ole vaja kogu aeg rääkida”. “Kirik on mõnikord andnud end pisiasjade, kitsarinnaliste reeglite vangi,” ütles Franciscus. “Kõige tähtsam on esimene kuulutus: Jeesus Kristus on teid lunastanud. Ja kirikuõpetaja peab olema eeskätt halastuse õpetaja.”

“Pihitool ei ole piinakamber, vaid koht, kus jumala arm kannustab meid olema parem,” rõhutas paavst ja hoiatas, et kirik peab muutuma halastavamaks, muidu variseb ta kokku nagu kaardimajake.

 

Franciscust usutles ajalehe La Civilta Cattolica toimetaja, samuti jesuiidist vaimulik Antonio Spadaro.

Paavsti jutt ei sisaldanud muudatusi katoliku kiriku õpetuses ja ta rõhutas, et reform ei saa toimuda kiiresti. Ometi näitas sõnavõtt Franciscuse lahknevust eelkäijate Johannes Paulus II ja Benedictus XVI stiilist ja tundetoonist. Eelmised paavstid olid intellektuaalid, kelle jaoks doktriin seisis kõrgeimal kohal. Sellest lähtudes valiti põlvkondade vältel piiskoppi ja kardinale.

Spadaro vestles Franciscusega kolmel augustikuu päeval Vatikani hotellis, mida uus paavst eelistab elukohana kirikupea ametikorterile. Itaalia keeles Civilta Cattolicas ilmunud vestluse avaldas inglise keelde tõlgituna USA jesuiitide ajakiri America.

Ühendriikides on paavsti seisukohtadele oodata tõsist vastukaja, sest mitmed piiskopid on juba väljendanud avalikult rahulolematust, et Franciscus ei ole võtnud kiriku nimel jõuliselt sõna abordi, rasedusvastaste vahendite ja homoseksualismi teemal, milles USA piiskopid on asetanud end rindejoonele.

 

 

Allikad: BNS, BBC, The Guardian

Foto: deondernemer.nl

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt