Suure Lähtestamise vastukaaluks: BRICS-iga soovib liituda 19 riiki

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. aprill 2023 kell 18:09



Pilt: ekraanikuva / Wikimedia Commons / Cflm001

G7, G20, EL, NATO – neid organisatsioone peetakse lääne domineerivateks liitudeks, mille on kujundanud Euroopa ja Põhja-Ameerika “vana” blokk. Sõltumata sellest, mida keegi arvab Ukraina-Venemaa sõjast ja sanktsioonidest Venemaa vastu, mis mõjuvad paraku laastavalt hoopis Läänele endale (nagu vesi Suure Lähtestamise veskile), on mitmed Aafrika, Lõuna-Ameerika ja Aasia riigid võtnud suuna minna „võitjate klubi“ poole.

 

Nii nagu vahetuvad soorollid, põlu all olnud nahavärvid ja üleüldine woke (loe: uued ghostbustersid on naised ja ka uus 007 on naine), hakkab vahetuma ka Lääne ja Ida mõjuvõim vahetuma viimase kasuks.

Üha enam hakkab ilmnema, et on suur huvi luua raskekaalu kontrapunkt lääne organisatsioonidele ning G7t ja Co vastukaaluks tugevdatakse BRICS-ühendust (Brasiilia, Venemaa, India, Hiina, Lõuna-Aafrika Vabariik).

Kui näiteks G7, EL ja USA kehtestavad tulevikus sanktsioone ning BRICS muutub võimsamaks ja sanktsioone ei kehtesta, muutuvad lääne sanktsioonid ja koos nendega ka lääne mõju terves maailmas üha ebaefektiivsemaks. Ja kui lääs ei aita, siis saab otsida abi BRICS-riikidelt. Vähe sellest: vaid mõni päev tagasi kutsus Brasiilia president Lula BRICS-riike üles looma ka valuuta-vastukaalu USA dollarile.

BRICS-i soovib astuda 19 riiki

Bloombergi andmetel on 19 riiki avaldanud huvi liituda BRICS-i grupiga, mis valmistub praegu oma iga-aastaseks Lõuna-Aafrika tippkohtumiseks. Areneva majandusega riikide blokk koguneb 2.–3. juunil Kaplinnas, et arutada selle laienemist, ütles Lõuna-Aafrika Vabariigi suursaadik grupi juures Anil Sooklal esmaspäeval Kaplinnas antud intervjuus.

“Arutluse all on BRICS-riikide laienemine ja selle tegemise viisid,” ütles ta. „Kolmteist riiki on ametlikult taotlenud ühinemist ja kuus riiki on seda palunud mitteametlikult. Iga päev saame uusi liikmetaotlusi.

Hiina alustas laienemiskõnelusi, kui ta oli eelmisel aastal BRICS-i eesistuja-maa, kuna maailma suuruselt teine majandus püüab luua diplomaatilist mõjuvõimu, et seista vastu lääneriikide domineerimisele ÜRO-s. Kavandatav laienemine tekitab teistes liikmetes muret nende mõjuvõimu nõrgenemise pärast, eriti kui kaasataks Pekingi lähedased liitlased. Hiina sisemajanduse kogutoodang on enam kui kaks korda suurem kui kõigi nelja ülejäänud BRICS-i liikmesriigi oma.

Viie liikmesriigi välisministrid on kõik kinnitanud, et osalevad juunikuu aruteludel, ütles Sooklal. Lisaks liikmelisusele arutatakse ka “kuumi teemasid” nagu Sudaan, kus näis pärast 10-päevast konflikti jõustuvat relvarahu. Ent alates 2006. aastast BRIC-i asutamisest saadik on grupp vastu võtnud vaid ühe uue liikme – Lõuna-Aafrika Vabariigi 2010. aastal.

Saudi Araabia ja Iraan on nende riikide hulgas, kes on ametlikult ühinemist taotlenud, ütles Sooklal veebruaris. Ühinemise vastu on huvi avaldanud ka Argentina, Araabia Ühendemiraadid (AÜE), Alžeeria, Egiptus, Bahrein ja Indoneesia, samuti kaks Ida-Aafrika riiki ja üks Lääne-Aafrika riik, mille nime ta ei nimetanud.

Saudi Araabia, AÜE ja Indoneesia oleksid BRICS-riikide rühma jaoks eriti olulised. Samuti ei tohiks tähelepanuta jätta selliseid riike nagu Egiptus, Iraan, Alžeeria ja Argentina. Kõik BRICS-riigid koos – ja pealegi veel need taotlejad – on mõjukas vastukaal G7-le. Mõeldakse sellistele punktidele nagu rahvaarv, tarbimismaht, tooraine, haritavad pinnad põllumajanduses, tekib maailmamajanduses läänele tugev vastukaal.

 

Allikas: finanzmarktwelt.de

 

Toimetas Hando Tõnumaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt