Süüria hävitas kõik keemiarelvade tootmise seadmed

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. oktoober 2013 kell 14:43Süüria on tähtaega ennetades hävitanud kõik deklareeritud keemiarelvade tootmise seadmed, teatas neljapäeval keemiarelva järelevalveagentuur. “Süüria on muutnud kasutuskõlbmatuks kõik keemiarelvade tootmiseks ja koosteks ette nähtud rajatised,” seisab Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) avalduses, vahendab BNS. Ometigi kasutasid mässulised Süürias keemiarelva veel sel nädalal.

 

“OPCW-ÜRO ühismissioon on inspekteerinud Süüria deklareeritud 23 tootmisobjektist 21,” teatas organisatsioon, lisades, et inspektorid ei saanud julgeolekukaalutlustel kaht objekti külastada. “Süüria on teatanud, et need kaks tootmisobjekti on maha jäetud ja seadmed viidud üle objektidele, mida me inspekteerisime.” Ühismissioon nentis, et võib kinnitada kõigi keemiarelva tootmise ning segamise/täitmise seadmete hävitamist.

OPCW peadirektor Ahmet Üzümcü on esitanud Süüria keemiarelvade hävitamise protsessi esimese kuu tööd käsitleva raporti organisatsiooni täitevnõukogule, mis kohtub selle arutamiseks 5. novembril. Üzümcü andmeil on Süüria esitanud infot 41 keemiarelvarajatise kohta 23 tootmisobjektil, sealhulgas kaheksa liikuva keemiarelvarajatise kohta, selgus raporti koopiast, mida AFP nägi.

Süüria on teatanud, et riigil on ligi 1290 tonni keemiarelvi ja 1230 kemikaalidega täitamata laskemoona (mürsud, raketid, miinid). “Lisaks on Süüria võimud teatanud kahe neile mitte kuuluva mahuti leidmisest, mis arvatakse sisaldavat keemiarelva,” selgus dokumendist.

Süüria president Bashar al-Assad on öelnud, et keemiarelvade hävitamine läheb maksa ligi miljard dollarit. OPCW teatel on riigile laekunud keemiarelvade hävitamise rahastamiseks 5,5 miljonit dollarit Kanadalt, Saksamaalt, Hollandilt, Šveitsilt ja USA-lt. Teised riigid on kokku eraldanud 2,7 miljonit eurot.

Septembris USA ja Venemaa vahel sõlmitud kava Damaskuse keemiarelvade hävitamiseks näeb ette, et keemiarelvarajatised ja tootmisseadmed tuleb hävitada 1. novembriks. OPCW esitab 15. novembriks Süüria deklaratsioonile tuginedes Süüria keemiarelvade hävitamiseks detailse plaani, mis peaks sisaldama järgmisi tähtaegu. Süüria omakorda peab OPCW-le esitama ülevaate edusammudest 27. novembriks. OPCW-ÜRO inspektorid saabusid Süüriasse 1. oktoobril jälgima ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 2118 täitmist, mis näeb ette Süüria keemiaarsenali ja -rajatiste likvideerimise 2014. aasta keskpaigaks.

 

Mässulised kasutasid Süürias keemiarelva veel sellel nädalal

Süüria pühasõdalased kasutasid riigi kirdeosas Türgi piiri lähedal kurdi maakaitseväelaste vastu keemiarelva, teatas kolmapäeval Liibanoni telekanal Al-Mayadeen. Telekanali andmeil leidis rünnak aset teisipäeval Ras al-Ayni regiooni halduskeskuses Al-Hasakah’s kurdide kontrollpunkti juures, ent teated sellest hakkasid levima alles kolmapäeval.

Kurdid nägid nende positsioonide pihta lastud mürsu plahvatamise järel kollast suitsu ning mitmel neist täheldati hiljem keemilisele mürgistusele viitavaid sümptomeid. Väidetav keemiarünnak toimus linna pärast peetavate lahingute teisel päeval.

Kurdid ja pühasõdalased on pidanud kuid võitlust Süüria naftarikka ning põllumajanduslikult olulise kirdeosa pärast.

 

Allikad ja lisalugemist: BNS, Guardian, Al Jazeera

Pilt: deliberation.info

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt