Assad: Süüria on Al Qaeda rünnaku all

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. september 2013 kell 9:14Süüria president Bashar al-Assad kinnitas kolmapäeval USA uudistekanalile Fox News antud intervjuus, et tegemist pole mitte kodusõjaga, vaid riik on terrorivõrgustiku Al-Qaeda rünnaku all. “See mis meil on ei ole kodusõda. See on sõda. Uut liiki sõda,” kinnitas Assad, vahendab BNS.

 

Assadi sõnul ründavad Süüriat kümned tuhanded pühasõdalastest välisvõitlejad, kes on Al-Qaeda liitlased. Presidendi informatsiooni kohaselt on islamiäärmuslased rohkem kui 80 riigist liitunud võitlusega.

“Me teame, et meil on kümneid tuhandeid pühasõdalasi. Meil pole selle kohta selget informatsiooni, aga mõnede arvates on 80 või isegi 90 protsenti põrandaalustest terroristidest Al-Qaeda ja selle liitlased,” ütles Assad. President möönis, et mässuliste seas on ka tavalisi süürlasi, kuid väitis samas, et 2012. aasta lõpus said äärmuslased tänu välistoetusele ja -rahale ülestõusnute seas enamuse.

Assad kinnitas intervjuus ühtlasi veelkord, et Süüria on täielikult pühendunud lubadusele hävitada keemiarelvad. President hoiatas siiski samas, et sellele võib kuluda kuni aasta ja umbes miljard dollarit. Valitsus on tema sõnul nõus loovutama relvad mistahes riigile.

Süüria riigipea eitas samuti endiselt Damaskuse keemiarünnaku korraldamist. Assadi sõnul olid valitsusväed piirkonnas edukaid lahinguid pidanud ja mingit põhjust äärmuslikke meetmeid käiku lasta polnud. “Kogu see lugu ei seisa üldse kooski. See ei ole realistlik. Nii et ei, me ei teinud seda,” rõhutas president.

Assad soovitas USA presidendil Barack Obamal mitte ähvardada Süüriat sõjalise sekkumisega, “vaid kuulata tervet mõistust”.

Süürias võitlev terroriorganisatsiooni Al-Qaeda haru Iraagi ja Levanti Islamiriik (ISIS) vallutas kolmapäeval pärast ägedaid lahinguid ülestõusnutega Türgi piiri ääres asuva Azazi linna, teatasid inimõigusaktivistid. “ISIS haaras linnas täieliku kontrolli. Nad on kindlustanud kõik sissepääsud linna,” ütles sündmuskohal viibiv aktivist Abu Ahmad uudisteagentuurile AFP.

 

 

Allikad: BNS, Reuters, Al Jazeera

Foto: westernjournalism.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt