Aasta 2013 tähtsamad sündmused Eestis ja välismaal peavoolumeedias

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. detsember 2013 kell 15:30Uudisteagentuur BNS palus enam kui poolesajal Eesti üleriigiliste ja kohalike ajalehtede, raadiojaamade, telekanalite ja online-väljaannete juhtivatel ajakirjanikel nimetada kolm lõppeva aasta olulisemat sündmust Eestis ja kolm maailmas. Lingid allolevas artiklis viivad nende sündmuste kajastamiseni Telegramis.

 

Aasta sündmused Eestis

BNS-i küsitlusest selgub, et võimupartei Reformierakonna siseprobleemid ja toetuse langus ning novembrikuine kultuurilehe Sirp juhtimiskriis olid Eesti ajakirjanike jaoks lõppeva aasta olulisemad sündmused kodumaal.

Möödunud aastal rahastamisskandaalist alguse saanud Reformierakonna probleemid jätkusid ka lõppeval aastal, millele andis hoogu suvine skandaal partei sisevalimistel ja erakonna ühe juhtivpoliitiku Kristiina Ojulandi väljaheitmine ning partei populaarsuse langustrend. “Võimuerakonna reitingu langus on suures osas tagajärg sellele, et poliitiline eliit püsib muutumatuna ega vahetu. Selle mõjudest ajendatud uudiseid on ilmselt näha ka järgmisel aastal,“ põhjendasid ajakirjanikud oma valikut.

Teise olulise protsessina nimetasid ajakirjanikud kultuurilehe Sirp juhtimiskriisi novembris ja sellega seotud kultuuriminister Rein Langi tagasiastumist. “Üllatav, kuidas võitlus pisikese lehe ümber tekitas uue ärkamise,“ märkisid ajakirjanikud. “Kultuuriajakirjandusest ja Sirbist pole lehe ajaloo jooksul kunagi nii palju räägitud. Ka ministri tagasiastumine on Eestis piisavalt harv sündmus, et väärib äramärkimist.“

Kolmandana tõid ajakirjanikud esile Keskerakonna jätkuva triumfi kohalikel valimistel Tallinnas ning tasuta ühistranspordi pealinnas, sama oluliseks pidasid ajakirjanikud ka Eesti Meedia ja suurima päevalehe Postimehe omanikevahetust.

Lõppeva aasta olulisemate sündmustena nimetasid ajakirjanikud veel tudengisatelliidi ESTCube-1 saatmist orbiidile, lennukompanii Estonian Air restruktureerimist, rahvusvahelise spordiarbitraaži otsust tühistada dopingukahtluse saanud olümpiavõitja Andrus Veerpalu võistluskeeld ning Balti riikide vastuolusid rahvusvahelise kiirraudtee Rail Baltic rajamisel.

Ajakirjanikud mainisid veel ka kaitsepolitsei endise töötaja Vladimir Veitmani süüdimõistmist riigireetmises, Rahvakogu protsessi ja sellele järgnenud kevadist arutelupäeva ning arvamusfestivali.

 

Aasta sündmused välismaal

USA endise luureanalüütiku Edward Snowdeni paljastuste järel lahvatanud luureskandaal ja keemiarelvarünnak Süürias ning pingeline olukord Lähis-Idas olid Eesti ajakirjanike jaoks lõppeva aasta olulisemad protsessid välismaal.

Kodusõda Süürias on teema, mis jätkub ka uuel aastal. Tähelepanuväärne on ka see, et Venemaa president Vladimir Putin saavutas seoses Süüria konfliktiga USA presidendi Barack Obama üle diplomaatilise võidu,“ põhjendasid ajakirjanikud oma valikut. Ajakirjanikud nimetasid olulise ja murettekitava protsessina julgeolekuolukorda Lähis-Idas tervikuna alates Süüria kodusõjast ning lõpetades rahutustega Egiptuses ning Türgis.

Kolmanda olulise protsessina maailmas märkisid ajakirjanikud Euroopa Liidu idapartnerluse poliitika läbikukkumist Ukrainas ja Armeenias ning ärimees Mihhail Hodorkovski ja punkansambli Pussy Rioti liikmete vabastamist Venemaa vanglatest, samuti opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi kohtuprotsessi.

Oluliste sündmustena märkisid ajakirjanikud veel ohvriterohket kaubanduskeskuse varingut Riias, Läti pääsemist euroala riikide hulka ning paavst Benedictuse tagasiastumist ja uue paavsti Franciscuse ametissevalimist. Veel mainisid ajakirjanikud lõppeva aasta oluliste sündmustena Põhja-Korea sõjaähvardusi, Euroopas lahvatanud hobuselihaskandaali, Venemaa ja Jaapani suhete soojenemist ning Iraanile senisest mõõdukama presidendi valimist.

 

Allikad: BNS, Postimees

Foto: iranreview.org

 

Toimetas Ksenia Kask

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt