Suurbritannias plaanitakse üleriigilist online-nuhkimist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. veebruar 2013 kell 13:14Suurbritannia ametnikud plaanivad alustada uut interneti seireprogrammi, paigutades sidevõrkudesse jälgimisseadmeid, kirjutatakse parlamendi raportis. Programm jälgib seda, milliseid internetilehekülgi külastati ja kes kellega kontakteerus.

 

Teisipäeval avaldas Briti parlamendi luure- ja julgeoleku komitee raporti, milles kirjeldatakse ulatuslikku jälgimisprogrammi, mis põhineb riigi elektroonilisel infrastruktuuril. Raportist ei selgu, kui palju selliseid jälgimisseadmeid on plaanis paigaldada, kuid ütleb, et eesmärgiks on salvestada brittide iga liigutust internetis.

“Selle programmi üle on arutatud juba 2012. aasta aprillist saadik ja loomulikult ei ole britid sellise jälgimise poolt. Nende vaatenurgast on see täielikult vastuolus demokraatia alustaladega, millele peaks toetuma ka Suurbritannia parlament,” kommenteeris inimõiguste eest võitleva grupeeringu Big Brother Watch (Suure Venna Jälgija) esindaja Emma Carr Russia Today uudistele.

 

Kuid programm ei piirdu vaid brittide jälgimisega. Kui keegi väljaspool riigipiiri suhtleb kellegagi Inglismaalt, siis jälgitakse ka teda. Valitsuse sõnul on selline jälgimine kriitilise tähtsusega võitluses terrorismi ja muu kuritegevuse vastu ning et kõikide kirjade ja Skype’i vestluste sisu ei hakata tingimata talletama.

Milliseid võrguteenuseid täpsemalt jälgima hakatakse, ei ole raportis täpsustatud, küll aga on seal mainitud veebilehti Facebook, Twitter, Hotmail ja Google Chat, mis on Ühendkuningriigis väga populaarsed.

 

Emma Carr ütles veel, et inimesed on aina rohkem hakanud kasutama krüpteerimisprogramme, mis muudab nende jälgimise oluliselt raskemaks – iga vestlust ei ole lihtsalt aega lahti krüpteerida. Sama meelt on Daily Maili sõnul ka John Killock, internetivabaduse eest seisva organisatsiooni Open Rights Group juht.

Parlamendi raportis on justkui neile vastuseks kirjas, et kuigi selline süsteem ei ole täiuslik, on see siiski parim saadaolev lahendus.

 

Allikad: Russia Today, Leak Source, Daily Mail

 

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt