Türgi valitsus ähvardas protestijaid armeega

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. juuni 2013 kell 19:17 

Türgi valitsus hoiatas esmaspäeval, et võib tuua valitsusvastaste meeleavalduste mahasurumiseks tänavatele sõjaväe. “Politsei kasutab rahutuste lõpetamiseks kõiki volitusi,” ütles asepeaminister Bülent Arınç teleusutluses. “Kui sellest ei piisa, võime tuua linnadesse sõjaväe.” Armee toomine tänavatele tähistaks ligi kolm nädalat väldanud kriisi järsku eskaleerumist, vahendab BNS.

 

Türgi kunagi kõikvõimas sõjavägi, mis korraldas 50 aasta jooksul neli riigipööret, on jäänud kriisist seni kõrvale. Tegemist on esmakordse juhusega kaasaegse Türgi ajaloos, kus sõjavägi pole suurde poliitilisse kriisi sekkunud.

Politsei ajas laupäeval pisargaasi ja veekahurite abil demonstrandid minema rahutuste südamest, Istanbuli Taksimi väljakult ja sellega külgnevast Gezi pargist. Kokkupõrked politsei ja protestijate vahel jätkusid ka esmaspäeval, politsei kasutas demonstrantide vastu pisargaasi ja veekahureid.

Türgi kaks suuremat ametiühingut alustasid esmaspäeval ülemaalist streiki protestiks politseivägivalla vastu. Siseminister Muammer Güler nimetas tööseisakut ebaseaduslikuks ja hoiatas, et streikijad ei läheks tänavatele.

Valitsusjuht Recep Tayyip Erdoğan ütles pühapäeval Istanbulis kõnes tuhandetele toetajatele, et “korra taastamine linnas oli [tema] kohus peaministrina”.

Rahutused said alguse 31. mail keskkonnakaitsjate soovist päästa Gezi pargi 600 puud, mis jäänuks jalgu seal taastada otsustatud Osmanite-aegsetele sõjaväekasarmutele. Meeleavalduse jõhker mahasurumine tõi tänavatele tuhanded protestijad ja rahutused levisid üle riigi. Protestijate viha oli suunatud eeskätt peaministri ja tema Õigluse ja Arengu Partei (AKP) vastu.

Kriitikute sõnul on 2002. aastast võimul olnud AKP näidanud üles süvenevaid autoritaarsuse ilminguid ja hakanud oma konservatiivseid vaateid ilmalikule riigile peale suruma.

Üle riigi levinud rahutustes on saanud surma vähemalt neli inimest ja vigastada umbes 7500 demonstranti.

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: Aljazeera

Foto: World Riots 24/h

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt