Tuhanded türklased nõuavad valitsuse tagasiastumist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. juuni 2013 kell 9:48Türgi pealinnas Istanbulis kogunesid tuhanded meeleavaldajad eile taas Taksimi väljakule, et protesteerida politseivägivalla vastu valitsusvastastel meeleavaldustel, mis on Türgis kestnud terve juunikuu, vahendas BNS.

 

Märulipolitsei blokeeris ligi kaheks tunniks ligipääsu protestide sümboliks muutunud Taksimi väljaku keskosale ning demonstrandid hüüdsid loosungit “Valitsus, astu tagasi”. Rahvahulk mõistis hukka reedese vahejuhtumi, mille käigus sai valdavalt kurdidega asustatud Türgi kaguosas surma meeleavaldaja, kui sõdurid avasid tule, et ajada laiali sõjaväe kontrollpunkti laiendamise vastu meelt avaldanud külaelanikud.

Türgi kunstnikud, ajakirjanikud ja kirjanikud, kaasa arvatud Nobeli laureaat Orhan Pamuk, avaldasid laupäeval mitmes ajalehes terve lehekülje suuruse kuulutuse, mis kutsus valitsust vaenulikku retoorikat ja riigi lõhestamist lõpetama.

Rahutused said alguse 31. mail keskkonnakaitsjate soovist päästa Istanbuli Gezi pargi 600 puud, mis jäänuks jalgu seal taastada otsustatud Osmanite-aegsetele sõjaväekasarmutele. Meeleavalduse jõhker mahasurumine tõi tänavatele tuhanded protestijad ja rahutused levisid üle riigi.

Sellest ajast alates on politsei uusima hinnangu kohaselt kümnetes Türgi linnades tänavatele tulnud ligi 2,5 miljonit inimest. Protestid kujutavad endast seni suurimat väljakutset üle kümnendi võimul olnud islamijuurtega erakonnale Õigluse ja Arengu Partei (AKP).

Peaminister Recep Tayyip Erdoğan on võitnud järjest kolmed valimised ning iga kord on tema toetus suurenenud. 2011. aasta valimistel võitis ta ligi poole häältest ning viitab oma toetajatele regulaarselt kui “50 protsendile”. Opositsioon on seetõttu hakanud end nimetama “teiseks 50 protsendiks”.

Erdoğani valitsust on kriisile reageerimise eest teravalt kritiseeritud ning USA ja Suurbritannia on tauninud protestide liiga jõhkrat mahasurumist.

Türgi meedikute liidu andmeil on protestide käigus on surma saanud neli ja vigastada ligi 8000 inimest.

 

Allikad: BNS, Guardian, Reuters

Foto: dailyme.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt