ÜRO koostab “käitumisjuhendit”, et “valeinformatsiooni” vastu võidelda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. juuni 2023 kell 10:41ÜRO peasekretär Antonio Guterres rääkis Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni peakorteris toimunud kohtumisel sellest, et ta peab peamiseks probleemiks internetis levivat “valeinformatsiooni”, vahendab Vanglaplaneet.ee.

 

Guterres nimetas valeinfo olukorda “tõsiseks” ja pakkus välja idee koostada rahvusvaheline koodeks. Tema ettepaneku sisuks on moodustada kolmikliit, milles osaleksid valitsused, tehnoloogiaettevõtted ja kodanikuühiskonna organisatsioonid ning liidu eesmärk on pidurdada valeinfo ohjeldamatut levikut, eriti sotsiaalmeedias.

“Viha ja valede levik digitaalses ruumis põhjustab praegu tõsist ülemaailmset kahju,” ütles Guterres esmaspäeval toimunud pressikonverentsil. “See õhutab konflikte, surma ja hävingut. Nüüd ohustab see juba demokraatiat ja inimõigusi.”

Sõnavabaduse eest võitlejad peaksid nüüd eriti valvel olema. Guterrese ettepaneku sisuks on eelkõige eriarvamustega inimeste ja kriitikute vaigistamine, nii nagu see viimastel aastatel tavaks on saanud. Mõned õigusteadlased ja kodanikuvabaduste organisatsioonid nõuavad, et kavandatavas koodeksis tuleks hoolikalt kaaluda mõju sõnavabadusele ja püüda kehtestada kaalutletud lähenemine, kuid tegelikult tuleks nõuda sellise dokumendi prügikasti viskamist.

Guterrese sõnul plaanitakse digitaalsete platvormide jaoks mõeldud “ÜRO käitumiskoodeks” valmis saada järgmiseks aastaks.

 

Allikas: Vanglaplaneet

 

Toimetas Peeter Proos / Vanglaplaneet.ee

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt