“Tõeministeerium” tulekul! PM: Uus seadus lubab valitsusel hakata supertsensoriks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. detsember 2022 kell 12:10



“Euroopa Liit moodustab omalaadse tõeministee­riumi nii liidu tasandil kui ka igas riigis eraldi. Internetikuritegevuse vastu suunatud seaduses on asutustele antavad piirid palju laiemad kui lihtne kuritegevuse takistamine. Seadust tuleb hakata täitma alates järgmisest aastast,” kirjutab majandusajakirjanik Liina Laks Postimehes.

 

Artiklis tuuakse välja, et:

  • Novembri keskel võeti Euroopa Liidus vastu Digital Services Act (DSA), millega riigid saavad õiguse suurtelt platvormidelt nõuda, et nad sisu modereeriks või kustutaks.
  • Suurtele portaalidele hakkab seadus kehtima alates järgmise aasta suvest, väiksematele tegijatele alates 2024. aastast.
  • Veebiettevõtted saavad terve rea lisakohustusi, mille täitmata jätmisel ootavad krõbedad trahvid.

 

Valeinfo alla võib laia definitsiooni tõttu liigitada ükskõik mida

Postimees kirjutab, et selle seadusega saavad riikide valitsused ja vastavad asutused endale seninägematu õiguse olla justkui supermoderaator ja nõuda portaalidest info kustutamist, kui see on nende hinnangul ebaseaduslik, vale või eksitav. Valeinfo piire soovitab DSA formuleerida võimalikult laialt: et saavutada turvaline, ennustatav ja usaldusväärne veebikeskkond, tuleb regulatsiooni mõistes illegaalne sisu defineerida laialt, et tavaelus kehtivaid norme peegeldada, seisab uues seaduses. Illegaalsuse alla langevad nähtused nagu vihakõne, lasteporno ja muu.

Kuigi seaduse raames eraldi loodav ametiasutus peaks olema riigist ja ka Euroopa Komisjonist sõltumatu, määrab selle ametiasutuse tegevuse siiski riigivõim. Ametil on omakorda õigus nimetada riigi “superkoputajad” (usaldusväärne kaebaja ehk trusted flagger) – isikud või asutused, kelle kaebusele tuleb kiiremini reageerida kui teistele kaebustele.

Seaduses on lisaklausel, et valitsus võib nõuda kriisiolukorras platvormidelt endale sobivat tegutsemist, Euroopa Komisjonil on sama õigus üleliiduliselt.

 

Loe pikemalt: Postimees

Telegramis ilmusid samal teemal artiklid ka 2022. aasta juunis ja aprillis.

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt