ÜRO peaassamblee: palestiinlastel on õigus iseseisvale riigile

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. detsember 2015 kell 10:16



Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) peaassamblee hääletas detsembri keskel toimunud koosolekul suures enamuses palestiinlaste enesemääramise õiguse resolutsiooni vastuvõtmise poolt, kinnitades palestiinlaste õigust oma iseseisvale riigile. Resolutsiooni poolt hääletas 180, vastu 7 ning hääletamisest hoidus neli riiki.

 

Juba novembri lõpus hääletas ÜRO kolmas komisjon (sotsiaal-, humanitaar- ja kultuurikomisjon) 13 resolutsiooni eelnõu peaassambleele (UNGA) edastamise poolt. Üheks neist oli ka hiljuti vastuvõetud palestiinlaste enesemääramise õigust käsitleva resolutsiooni eelnõu. Dokumendi kohaselt on palestiinlastel õigus iseseisvale riigile ja enesemääramisele ning kõik ÜRO süsteemi riigid, spetsialiseerunud agentuurid ja organisatsioonid peavad jätkama palestiinlaste toetamist nende eesmärkide võimalikult kiireks täitmiseks. UNGA kinnitas ka vajadust viivitamatult lõpetada Iisraelipoolne Palestiina alade okupeerimine, et saavutada rahumeelne, õiglane, kestev ja laialdane kokkulepe palestiinlaste ja iisraellaste vahel. Resolutsioonis viidati ka Rahvusvahelise Õiguskohtu 2004. aasta järeldusele, mille kohaselt on Iisraeli valitsuse rajatud apartheidi müür üheks peamiseks palestiinlaste enesemääramise õiguse takistajaks. Lisaks leidis kohus häältega 14-1, et Iisraeli poolt okupeeritud Palestiina aladele ehitatud müür on rahvusvaheliste seaduste vastane.

Iisraeli esindaja sõnas enne resolutsiooni assambleele edastamise hääletust, et kestva rahu sõlmimiseks saavad vajalikke keerulisi kompromisse teha vaid ühe läbirääkimislaua taga istuvad iisraellased ja palestiinlased, mistõttu plaanivad nemad resolutsiooni vastu hääletada. Iisraeli esindaja süüdistas palestiinlasi rahupingutuste õõnestamises, tuues näiteks fakti, et palestiinlased ei olnud tunnustanud vaidlusalust ala kui juudirahva kodumaad. Palestiina esindaja väljendas aga rahulolu, et resolutsiooni suur toetus annab Iisraelile selge sõnumi, et okupeeriva riigi poliitika ei ole vastuvõetav ning tuleb viivitamatult lõpetada.

Peaassamblee hääletusel seisid koos Iisraeliga resolutsiooni vastu vaid Kanada, Nauru, USA ja sellega tihedalt seotud Palau, Mikroneesia ja Marshalli saared. Hääletamata jätsid Kamerun, Tonga, Lõuna-Sudaan ja Honduras. Kuigi peaassamblee poolne resolutsiooni vastuvõtmine toob selgelt välja maailma seisukoha Iisraeli-Palestiina küsimuses, on tegu siiski pelgalt soovituse, mitte siduva otsusega.

 

Allikad: ÜRO, Palestine News Network, International Middle East Media Center

Foto: journal-neo.org

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt