Teel kontrollühiskonna poole? Pressivabadus väheneb üle maailma

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. veebruar 2015 kell 13:43



Eelmisel neljapäeval avalikustati iga-aastane Piirideta Reporterite (Reporters Without Borders) pressivabaduse edetabel, mis näitas, et vaba meedia ning ajakirjanike töö on üle kogu maailma üha enam ohustatud. Edetabelis jätkasid langemist näiteks USA, Venemaa, Jaapan ja Hiina ning edetabeli tipus troonivad jätkuvalt Skandinaavia maad.

 

2014. aasta oli üle maailma ajakirjanikele ja vabale meediale raske: üha enam rakendati riiklikku kontrolli meedia üle ning aina rohkem ajakirjanikke vahistatakse, mõrvatakse või hirmutatakse vaikima. Piirideta Reporterite raport leidis, et lausa kaks kolmandikku 180-st uuritud riigist langes pressivabaduse edetabelis. Riike hinnatakse seal meedia iseseisvuse, ajakirjanike vabaduse ja ohutuse austamise ning töötamise keskkonna alusel. Infovabaduse rikkumise üldine tase tõusis aasta jooksul 8% ning seda kõige enam Euroopa Liidus ja Balkanimaades (5,6%).

 

Eesti on pressivabaduse edetabelis 10. kohal

Viimases edetabelis langesid kõige enam Andorra (32 kohta), Ida-Timor (26 kohta), Kongo (25 kohta) ning Itaalia (24 kohta). Itaalias oli ajakirjanikel keeruline aasta, sest hüppeliselt suurenes maffialt saadud ähvarduste ning alusetute laimamishagide osakaal. Ka Islandis tõid meedia ja poliitikute vahelised halvenevad suhted kaasa pressivabaduse languse (8 kohta).

Suurimateks tõusjateks edetabelis on Mongoolia (34 kohta), Tonga (19 kohta), Madagaskar (17 kohta), Gruusia (15 kohta), Elevandiluurannik (15 kohta), Nepaal (15 kohta) ja Tuneesia (7 kohta). Edetabeli esikümneks on Soome (esikoht), Norra, Taani, Holland, Rootsi, Uus-Meremaa, Austria, Kanada, Jamaika ning Eesti (eelmise aastaga võrreldes tõusime 1 koha võrra). Naaberriikidel pole aga nii head tulemused: Läti on tänavu 28. kohal, Leedu 31., Venemaa 152. Maailmas kõige viletsama pressivabadusega riikideks hinnati Turkmenistani, Põhja-Koread ja Eritread.

 

2014. aastat iseloomustas kõrge vägivallatase

Raporti sõnul on meediavabadus taandunud kõigil viiel kontinendil sõdade, sõjaliste rühmituste, protestidel lahvatanud vägivalla ja majanduskriisi tõttu. Lääneriikides piiratakse tihti vabadusi riigisisese julgeoleku kaitsmise ettekäändel ning globaalselt ohustavad ajakirjanikke võimsad mitte-riiklikud rühmitused, mis ei luba enda negatiivses valguses kajastamist. Suurimate ohtudena ajakirjanike eludele on välja toodud ISIL, Boko Haram, mitmed relvastatud grupid Liibüas ning paramilitaarsed ja kriminaalsed organisatsioonid Colombias ja Mehhikos.

Piirideta Reporterite USA haru direktor Delphine Halgandi sõnul iseloomustas 2014. aastat äärmiselt kõrge vägivallatase: üle kogu maailma tapeti 66 ajakirjanikku; üheks murettekitavaks trendiks peab ta ka propagandasõja tugevnemist. Üha enam kontrollitakse ja manipuleeritakse meedias kajastatavat infot oma eesmärkide teenimiseks, muutes inimestele esitatava info tõhusaks sõjarelvaks. Halgandi sõnul loovad nii liigne kajastus kui ka täielik uudiste infosulg ajakirjanike jaoks vaenuliku õhkkonna, millel on katastroofilised tagajärjed meedia pluralismile.

 

USA positsioon edetabelis on madalaim Obama valitsusaja jooksul

USA positsioon pressivabaduse edetabelis on jätkuvalt languses, 46. kohalt kukuti 49. kohale. Kuigi USA riigipea oli lubanud riigi ajaloo läbipaistvaimat valitsust, on jätkuv vilepuhujate ja ajakirjanike tagakiusamine, New York Timesi ajakirjaniku James Riseni survestamine allikate paljastamiseks, võitlus Wikileaksiga ning näiteks Fergusoni proteste kajastanud ajakirjanike vahistamine tõestanud vaba meedia piiramist.

Piirideta Reporterite sõnul peaks USA rakendama rohkem üldisi seadusi, mis kaitseks reportereid oma anonüümsete allikate ja vilepuhujate paljastama sundimise eest. USA praegune positsioon edetabelis on madalaim kogu Obama ametiaja jooksul ning 2. kõige madalam alates USA raportisse kaasamisest 2002. aastal. Viletsam tulemus saavutati vaid 2006. aastal Bushi valitsusajal, kui USA asetati 53. positsioonile.

Tänavuses nimekirjas saavutasid USA-st napilt parema tulemuse Malta, Nigeeria, Burkino Faso, El Salvador, Tonga, Tšiili ja Botswana. Viletsaid tulemusi saavutasid ka USA lähedasemad liitlased nagu Saudi Araabia (164. koht), Bahrain (163, koht), Egiptus (158. koht), Araabia Ühendemiraadid (120. koht) ja Iisrael (101. koht). Viimase puhul mängisid olulist rolli juhtumid, kus Iisraeli kaitseväed tulistasid meelega kummikuule ning pisargaasi Palestiina ajakirjanike pihta, Gaza ründamise ajal tapeti viis ajakirjanikku ning võimud tugevdasid meedia sisu üle kontrolli, keelates Iisraeli MTÜ B’Tselemil lugeda ette Gaza sektoris tapetud 150 lapse nime.

 

Allikad: The Intercept, Reporters Without Borders, Al Jazeera, Huffington Post

Foto: thesleuthjournal.com

 

Toimetas Annika Urvela

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt