Ühendriikide saatkond jälgib valitsuse loal salaja inimesi, jälgimismeeskonna moodustavad eestlased

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. mai 2015 kell 12:28Postimehe tasulises veebiväljaandes Postimees+ ilmus eile hilisõhtul artikkel, mille sisu peaks meie arvates igale eestlasele tasuta kätte saadav olema. Nimelt kirjutati sellest, kuidas USA saatkond kaardistab Tallinnas potentsiaalseid terroriste (kandes kahtlusalused üleilmsesse terroriandmebaasi SIMAS) ja selle jaoks on palgatud lausa eraldi meeskond SDU (Surveillance Detection Unit), mis koosneb endistest Eesti politseinikest, kaitsepolitseinikest või sisekaitseakadeemia haridusega inimestest.

 

ERR-i uudisteportaal vahendab, et USA suursaatkonna salajane üksus jälgib juba aastaid pealinna tänavatel liikuvaid inimesi, kogub turvalisuse tagamise põhjendusel isikuandmeid ja kannab kahtlaselt käitujad üleilmsesse terroriandmebaasi.

Lühidalt: iga päev jälgib Tallinna kesklinnas – kolmnurgas Solarise keskus, Eesti Gaasi peahoone ja Olümpia hotell – inimeste liikumist ameeriklaste palgatud viieliikmeline jälgimismeeskond, kes saab palka ohuraportite koostamise eest, mida valmib igas kuus viis-kuus, sõltuvalt kahtlastest liikumistest.

“Meil tõepoolest on programm tuvastamaks kahtlast tegevust meie hoonete lähistel. See on tavapärane osa turvameetmetest, kuna meie töötajate ja külaliste – nii eestlaste kui ka ameeriklaste – turvalisus on üle maailma Ühendriikide valitsuse prioriteet,” selgitas Bradley Hurst, USA suursaatkonna kultuuri- ja pressiatašee. Ta rõhutas, et tegu pole salajase ega luureprogrammiga. “Me austame täiel määral kohalikke seadusi ja meie turvalisusmeetmed on sündinud Eesti valitsusega läbi rääkides.”

Postimehe andmetel on SDU ilma ametliku kokkuleppeta Eestis tegutsenud ligi kümme aastat, enne 2013. aastal Eestiga sõlmitud lepingut tegid selle töö ära saatkonna turvafirma töötajad. Kui Norra TV2 avalikustas 2010. aastal SDU tegevuse Norras, kinnitas Eesti siseminister Marko Pomerants toona meediale, et ei tea sarnase üksuse olemasolust Eestis midagi. Pomerants ei valetanud – ta viidi USA saatkonna tegemistega kurssi alles pärast artiklite ilmumist, kuid siseministeeriumi juhtkond olevat olnud saatkonna tegevusest teadlik juba pikemat aega.

4120259t100heab0

Ametliku käigu võtsid asjad 2013. aasta 7. oktoobril, kui siseministeeriumi asekantsler Erkki Koort allkirjastas USA saatkonnaga salajase memorandumi. (Postimees)

 

Kõik kahtlased isikud lisatakse SIMAS andmebaasi

Security Incident Management Analysis System (SIMAS) on käesoleva sajandi algul loodud USA valitsuse andmebaas, milles sisalduv info on reaalajas nähtav kõigile USA välissaatkondadele. Olenevalt inimese käitumisest võib sissekanne tema kohta jääda SIMASis aktiivseks 5–20 aastaks või alatiseks ning andmebaasi sattumine võib mõjutada USA otsust, kas anda sissesõiduviisa või sellest keelduda.

Andmebaasi sisule on ligipääs vähemalt 12 USA valitsusasutusel alates CIA-st ja lõpetades keskpangaga, kes kasutavad andmeid terroriohu tuvastamiseks.

Siinkohal tasub äramainimist, et USA jälgib väga pingsalt ka omaenda kodanikke, kes elavad väljaspool kodumaad. Nähtavasti on Ühendriikidel õigus teha ettekirjutusi isegi teiste riikide erapankadele, sest näiteks LHV kliendid said aasta alguses e-postiga järgmise kirja:

Screen Shot 2015-04-08 at 22.23.22

Hea Telegrami lugeja, kas kontrollimine ja jälgimine tekitab sinus turvatunnet? Näiteks Washingtonis asuva mittetulundusühingu New America Foundation uuringu kohaselt ei ole riikliku julgeolekuagentuuri (National Security Agency – NSA) kogutud mahukas info telefonikõnede kohta mitte kuidagi mõjutanud terrorirünnakute ennetamist.

 

Allikad: Postimees+, ERR, The Nordic Page, LHV kliendipostitus

Loe ka: “USA saatkonna ambitsioonikas kolimissoov rüüstaks Kadrioru parki” (EPL)

Fotod: estonian.estonia.usembassy.gov, ekraanikuvad

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt