USA Ülemkohtu kohtunik: COVIDi piirangud on suurimad kodanikuvabadustesse sekkumised riigi ajaloos

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. mai 2023 kell 16:09



Foto: Pixabay / Geralt

Alates 11. märtsist 2020 kaheksale miljardile inimesele enam kui 190 riigis kehtestatud Covidi sulgemised ja muud piirangud on USA ülemkohtu kohtuniku Neil Gorsuchi sõnul ajalooliselt ühed suurimad kodanikuvabadustesse sekkumised riigi ajaloos, vahendab Daily Mail.

 

Sõltumatud meediaväljanded, sealhulgas Telegram on pidevalt avaldanud peavoolule vastanduvaid artikleid ja analüüse koroonakriisi kohta. Paljud avaldatud artiklid ja videod on otsingumootoritest ja sotsiaalmeedia platvormidelt välja jäetud.

 

Kohtuasi Arizona vs USA sisejulgeolekuminister Alejandro Mayorkas

USA ülemkohtu kohtunik on nimetanud sulgemismeetmete laviini üheks suurimaks kodanikuvabadustesse sekkumiseks. Kohtuasjas Arizona vs Alejandro Mayorkas on öeldud: „Alates 2020. aasta märtsist oleme võib-olla kogenud suurimaid kodanikuvabaduste riiveid selle riigi rahuaja ajaloos.“

Kohtunik Neil McGill Gorsuch andis ülevaate piirangutest, mida täitevametnikud on jõustanud nii osariigi kui ka föderaalsel tasandil.

Avalduses, mis on kirjutatud osana ülemkohtu kohtuasjast jaotise 42 kohta, ütles Gorsuch, et erakorralised dekreedid anti välja „hingematvalt ulatuslikult“. Paljud ettevõtted olid sunnitud uksed sulgema.

„Kubernerid ja kohalikud juhid kehtestasid liikumispiirangud, sundides inimesi jääma oma kodudesse. Nad sulgesid ettevõtteid ja koole, nii avalikke kui ka eraettevõtteid. Nad sulgesid kirikud isegi siis, kui lubasid kasiinodel ja teistel soositud ettevõtetel jätkata. Nad ähvardasid rikkujaid mitte ainult tsiviilkaristustega, vaid ka kriminaalkaristustega,“ kirjutas kohtunik.

 

Toimus jõuline survestamine ja jälgimine

Kohtunik Gorsuch tõi näiteid selle kohta, kuidas võimud jälgisid kirikute parklaid, registreerisid numbrimärke ja andsid välja teateid, milles hoiatati, et isegi väliteenistustel osalemine, mis vastab kõigile riiklikele sotsiaalse distantseerumise ja hügieeninõuetele, võib olla kriminaalne käitumine.

Kohtunik tõi välja ka, kuidas föderaalsed täitevametnikud vaktsineerimissurve kaudu seadusi kehtestasid. Ähvardades töötajaid ja sõjaväeteenistujaid, kes vaktsineerimast keeldusid, järjepidevalt vallandamisega.

„Tundub, et föderaalametnikud võisid sotsiaalmeediaettevõtteid survestada, et nad suruksid maha teavet pandeemiapoliitika kohta, millega nad ei nõustunud,“ lisas kohtunik.

Erakorraline dekreet anti välja „raevukas tempos“, samal ajal kui kongress ja osariigi seadusandjad „liiga sageli vaikisid“.

Kohtuasi esitati, kuna ülemkohus lükkas tagasi vabariiklastest osariikide algatatud kohtuasja, milles püüti säilitada põhiseaduse 42. jaotises kehtestatud rahvatervise poliitikat.

 

Allikad: Daily Mail Online, Msn

Ülemkohtu kohtuniku Gorsuchi 18. mail avaldatud seisukohti kohtuasjas saate lugeda siit: 21-592 Arizona vs. Mayorkas (05/08/2023) (supremecourt.gov)

 

Toimetas Revo Jaansoo



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt