Uuendatud Johns Hopkinsi uuring liikumispiirangutest põrmustab nn faktikontrollijad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. juuni 2022 kell 21:11Eelmise aasta jaanuaris avaldas John Hopkinsi rakendusökonoomika, globaalse tervise ja tööstusuuringute instituut töödokumendi, mis näitas selgelt, et liikumispiirangud kogu maailmas ei mõjutanud üldse Covid-19 suremust. Uuringu autorid on majandusteadlased Jonas Herby, Lars Jonung ja Steve H. Hanke, kes nüüd avaldavad selle lõplikus versioonis pealkirjaga “Kirjanduse ülevaade ja metaanalüüs liikumispiirangute mõjude kohta on Covid-19 suremus – ii”, kirjutab Brownstone Institute. Artikli autor Thorsteinn Siglaugsson on Islandi konsultant, ettevõtja ja kirjanik, avaldades regulaarselt artikleid nii The Daily Skepticus kui ka teistes Islandi väljaannetes. Thorsteinn on põhjalikult uurinud piirangute rakendamist, ta on ka artikli “Sümptomitest põhjusteni – loogilise mõtlemise protsessi rakendamine igapäevasele probleemile” autor.

 

Uuring sedastab, et Covid-19 puhangu algfaasis rakendatud liikumispiirangutel on olnud laastav mõju.

Need on aidanud vähendada majandustegevust, suurendada tööpuudust, halvendada haridust, põhjustada poliitilisi rahutusi, aidata kaasa koduvägivallale, elukvaliteedi kadumisele ja liberaalse demokraatia õõnestamisele. Neid kulusid ühiskonnale tuleb võrrelda liikumispiirangute eelistega, mille kohta meie metaanalüüs on näidanud, et neid on vähe või üldse mitte.”

Selline standardne tulude ja kulude arvutamine viib kindla järelduseni liikumispiirangute kahjulikkuse kohta: kuni usaldusväärsed empiirilistel tõenditel põhinevad tulevased uuringud ei suuda tõestada, et liikumispiirangud vähendavad suremust märkimisväärselt. /…/

See järeldus põhineb faktidel ja on hästi argumenteeritud ning selleni jõuti olemasolevate uuringute range, hästi kavandatud ja ebatavaliselt läbipaistva metaülevaate kaudu.

II lisa on eriti huvitav lugemine. Mõned lugejad võivad meenutada meedia tormi selle dokumendi ilmudes, kui mõned isehakanud faktikontrollijad kuulutasid selle valeks. See lisa mitte ainult ei tühista kõiki “faktikontrollijate” väiteid, vaid autorid näitavad ka seda, kuidas need põhinesid mitte dokumendi mõistmisel (tegelikult tundub, et “faktikontrollijad” enamasti isegi ei loe neid uuringuid), vaid pigem pealiskaudsel ja suures osas ebaolulisel “kriitikal”, mida korratakse pimesi ühe “faktikontrollija” ja ühe meediaväljaande poolt teise järel.

 

Allikas: Uuendatud Johns Hopkinsi uuring liikumispiirangute kohta tühistab faktikontrollijad ⋆ Brownstone’i instituut, avaldatud 30.05.2022

Tunnusfoto: Wikimedia Commons / Gerry Lynch / CC BY-SA 4.0 

 

Tõlkis Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt