Uuring: liikumispiirangud põhjustasid USA-s üle 170 000 liigsurma noorte hulgas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. juuni 2022 kell 16:45Ajalehtedes The Australian ja The New York Times avaldatud riikliku majandusuuringute büroo (NBER) värske uuring näitab, et 2020. ja 2021. aastal oli noorte ameeriklaste seas üle 170 000 Covidi-välise liigsurma, mis on tõenäoliselt tingitud koroonapuhangute ajal rakendatud liikumispiirangutest, vahendab The Brownstone 13. juunil Michael Sengeri artiklis “Lockdown Deaths in the US: 170,000” (Liikumispiirangutest tingitud surmad USA-s: 170 000).

 

Michael Senger on Ameerika Ühendriikides tegutsev advokaat, kes on süvitsi uurinud Hiina Kommunistliku Partei otsest ja kaudset mõjutustegevust COVID-19-le reageerimisele alates 2020. aasta märtsist ning analüüsinud Hiinast lähtunud ülemaailmsete liikumispiirangute propagandakampaaniaid.

Senger kirjutab, et The Economisti hinnangul on noorte liigsurmade arv veelgi suurem, 199 000 surma. See Covidi-väliste ülemääraste surmajuhtumite määr noorte hulgas ilmneb ka kõigis Euroopa Liidu riikides, kus rakendati rangeid liikumispiiranguid, kuid ei esine sellisel määral Rootsi Kuningriigis, kes selliseid meetmeid ei rakendanud.

 

NBER-i uuringu järeldused

Võttes kokku meie hinnangud põhjuste ja vanuserühmade kaupa, hindame, et 2021. aasta lõpuks oli liigsete Covidi-väliste surmajuhtumite arv u 171 000 ja lisaks 72 000 mittemõõdetavat Covidi surmajuhtumit. The Economist on kogunud riiklikul tasandil suremuse andmeid kogu maailmas, mille kohaselt USA hinnangu on see arv 199 000 (sh mittemõõdetav Covid) ehk umbes 60 inimest 100 000 elaniku kohta (Global Change Data Lab 2022).

Euroopa Liidu kohta tervikuna on see hinnang sarnane, 64 mitte-Covidi põhjustatud üleliigset surmajuhtumit 100 000 inimese kohta. Seevastu Rootsi hinnang on –33, mis tähendab, et mitte-Covidi surmapõhjused olid koroonapuhangu ajal mõnevõrra madalamad. Me oletame, et mõned rahvusvahelised erinevused on tingitud standardist, mida kasutatakse surma põhjuse nimetamiseks Covidiks, ent võimalik, et Rootsi tulemus on seotud kodanike tavapärase eluviisi häirimise minimeerimisega.

 

Ussirohi: kuidas maailm lukku pandi

USA-s tegutsev advokaat Michael Senger ütleb, et NBER-i ja Economisti uuringute tulemused kattuvad peaaegu täielikult tema raamatus “Snake Oil: How Xi Jinping Shut Down the World” välja toodud liikumispiirangutest põhjustatud surmajuhtumite arvestusega.

Lõik Michael Sengeri raamatust “Snake Oil”

 

The New York Times märgib eufemistlikult: “Nooremate täiskasvanute mistahes põhjusel surmade arv on tõusnud suurema protsendi võrra kui eakate inimeste mistahes põhjusel suremus.”

Sengeri sõnul on küll teretulnud, et The New York Times lõpuks selle fakti ära trükkis, aga paraku pidi ligi 200 000 noort ameeriklast piirangute tapva mõju avalikuks teadvustamiseks lõivu maksma oma eluga.

 

Allikas: Brownstone’i instituut

 

Tõlkis Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt