3D-printer viiakse kosmosesse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. oktoober 2013 kell 17:30



NASA plaanib järgmisel aastal testida 3D-printerit Rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS), et teada saada, kas masin töötaks ka gravitatsioonita keskkonnas. Siiani on printer, mille NASA lõi koos Californias loodud firma Made In Space-ga, edukalt printinud väikeseid arvutiosasid kaaluta olekus, aga järgmiseks sammuks on aparaati päriselt kosmoses katsetada.

 

“Me tahame näidata, et me mitte ainult ei saa printida, vaid et kui me prindime vajaminevaid osi, on neil sama kvaliteet kui Maal prinditud asjadel,“ ütles Niki Werkheiser, kes on NASA Marshall Space Flight Centeris projektijuht.

Printer töötab nagu teised olemasolevad 3D-printerid: see kuumutab ja sulatab plastikut ning seejärel valab seda, kiht kihi haaval, kuni objekt on moodustunud. Kuid olemas on ka printerid, mis kasutavad objektide ehitamiseks laseri abil sulatatud titaani või nikli ja kroomi pulbrit, millega saab luua veel vastupidavamaid komponente.

Kui astronaut kaotab või lõhub midagi ISS-is, siis praegu peab ta ootama, kuni tellitud jupp kohale tuuakse.  Tulevikus saaks aga vajaliku objekti ise välja printida, mis kärbiks nii kulusid kui säästaks ka aega. “See muudab kardinaalselt seda, kuidas me töötame ja millised valikud meil on,“ kommenteeris 3D-printeri plusse Wekheiser.

 

Vaadake ka uudislõiku 3D-printeri katsetustest kaaluta olekus ning printimise võimalustest:

 

 

 

Allikas: Yahoo!, BBC

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt