Leedus pitsitas erijuurdlusteenistus ajakirjanikku

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. november 2013 kell 16:50Uudisteagentuur BNS taunis reedel Leedu õiguskaitseorganite survet agentuurile ja nimetas erijuurdlusteenistuse (STT) tegevust ajakirjanike allikakaitseõiguse rikkumiseks. “Kohtunik andis eeluurimise raames BNS-i toimetajale korralduse avaldada oma allikas. Erijuurdlusteenistus otsis läbi BNS-i toimetaja kodu, kutsus kuus agentuuri ajakirjanikku ülekuulamisele ja konfiskeeris mitu arvutit,” ütles BNS reedel pressiteates.

 

Erijuurdlusteenistus algatas juurdluse ebaseadusliku infolekke asjus pärast seda, kui BNS edastas möödunud nädalal STT hoiatuse Leedu juhtidele ja kahele seimikomisjonile seoses võimalike inforünnakute ja president Dalia Grybauskaitė kohta peatselt avaldatava valeinfoga.

“Mastaabilt pretsedenditud protseduurilised vägivallameetmed häirisid BNS-i tegevust ning on ebaproportsionaalsed ja vastuvõetamatud. Meedia tagakiusamine iseloomustab ebademokraatlikke riike,” seisab pressiteates. BNS-i hinnangul on ajakirjaniku õigus pidada salajas oma allikat üks meediavabaduse garantiisid. Agentuur lubas seda õigust kasutada ja allikat mitte avaldada.

 

Leedu seimi juhatus laseb juhtumit uurida

Leedu seimi juhatus otsustas reedel pöörduda parlamendi kriminaalluure järelevalvekomisjoni poole seoses erijuurdlusteenistuse (STT) tegevusega uudisteagentuuri Baltic News Service (BNS) ajakirjanike suhtes, ütles spiiker Vydas Gedvilas.

“Arutasime olukorda, millest te olete teadlikud. STT käitumist meie töötaja (Ramune) Malikenaite suhtes …. ja kahe BNS-i ajakirjaniku ülekuulamisele viimist. Me arutasime, miks kasutatakse selliseid meetodeid meedia vastu. Me pole toimunu üle õnnelikud,” ütles spiiker.

Gedvilas kritiseeris korruptsiooniõrjeagentuuri STT “brutaalset” tegutsemist, mis on tema sõnul poliitikute jaoks vastuvõetamatu.

“Seimi juhatus pöördub kriminaalluure järelevalvekomisjoni poole ja palub sel uurida juhtumit, esitada faktid ja oma seisukoha juhatusele. Kas tõesti ei ole muid viise ajakirjanikega rääkimiseks? Kas neid on vaja ülekuulamisele vedada, miks oli vaja Malikenaitet öösel üle kuulata? Meie, poliitikute, jaoks on säärane olukord Leedus vastuvõetamatu,” rääkis parlamendi esimees.

Ta andis mõista, et seimi juhatus võib nõuda STT direktorilt juhtunu kohta selgitust. “Loomulikult ei saa ta kõigest rääkida ja kõike selgitada, kuid ta saab selgitada teenistuse tegevust ja selle kasutatud meetodeid.”

 

 

Allikad: BNS, ERR

Fotod: stt.lt, wikipedia.org

 

Toimetas Maarja Aljas

 

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt