Google: kirjavahetus Gmailis ei ole privaatne

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. august 2013 kell 14:19 

Internetihiiglane Google tunnistas kohtuesildises, et kirjavahetusteenust pakkuvalt Gmaililt ei ole mõtet konfidentsiaalsust oodata. Kohtule esitatud dokumentides toodi välja, et ükski kasutaja ei saa eeldada, et üle Gmaili saadetud kirjad ei jõua kolmandate osapoolteni.

 

Tehnikauudiste portaal Kahvel kirjutab, et Google esitas kohtule dokumendid kollektiivse hagi tagasilükkamiseks, milles süüdistatakse neid mitte-Gmaili kontodelt saadetud e-kirjade ülevaatamisel, et pakkuda paremini sihitud reklaami. Kuigi tarbijakaitseorganisatsioon Consumer Watchdogi väitel kinnitab Google sellega, et neid ei huvita privaatsus karvavõrdki, on reaalsus pisut teistsugune. Nimelt jättis Consumer Watchdog mainimata, et Google’i poolt esitatud dokumentides tuuakse välja, et mitte-Gmaili kasutajad ei saa konfidentsiaalsuses olla kindlad.

1979. aastal USA riigikohtu poolt langetatud kolmandate osapoolte doktriini tõttu kaotab isik seadusliku õiguse eraelu puutumatusele, kui ta kaasab vestlusesse kolmanda osapoole. Seetõttu tuleb tõdeda, et antud juhul üritab Consumer Watchdog Google’i juristide poolt avalikustatud dokumentides olevat pöörata enda kasuks, jättes olulise fakti mainimata.

 

Delfi Fortes vahendatud The Guardiani andmetel väidetakse mais esitatud kollektiivses hagis, et Google avab, loeb ja omandab ebaseaduslikult inimeste privaatsete e-kirjade sisu. Tsiteeritakse Google’i tegevjuhti Eric Schmidti, kes on öelnud: “Google’i poliitika on minna kuni viimase lubatud piirini ja seda mitte ületada.“

Kollektiivses hagis öeldakse: “Miljonite inimeste teadmata, igapäevaselt ja aastaid on Google süstemaatiliselt ja teadlikult ületanud „viimast lubatud piiri“, et lugeda privaatseid e-kirju, mis sisaldavad informatsiooni, mida te ei taha, et igaüks teaks, ning et omandada, koguda või välja kaevata sellest e-kirjast väärtuslikku informatsiooni.“

“Nii nagu ärikolleegile kirja saatja ei tohiks olla üllatunud, et saaja assistent kirja avab, ei tohiks veebil põhinevat e-posti kasutavad inimesed tänapäeval olla üllatunud, kui nende suhtlust töötleb kirja kohaletoimetamise käigus saaja ECS-i (electronic communications service – elektroonilise suhtluse teenuse) pakkuja,“ teatas Google.

 

 

Allikad: Kahvel, The Verge, Delfi Forte, The Guardian

kahvel-uus

 

 

Foto: jess3.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt