Mandela efekt – kas meie reaalsust muudetakse reaalajas?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. märts 2016 kell 10:010Ilmselt oled kuulnud teooriat, et me elame holograafilises reaalsuses ja et kogu meie füüsiline reaalsus on hoopis illusioon. Üha enam teadlasi on tulnud välja uurimustega, mis väidavad, et me elame mingisuguses tohutus superarvuti simulatsioonis. Kuigi siiani on kõik need teooriad tundunud pigem raskesti ettekujutatava ulmekirjandusena, mida iseloomustas kõige paremini filmis “The Matrix” kujutatud glitch, siis nüüd on meie teadvusesse jõudnud nähtus nimega Mandela efekt, mille puhul võib olla tegu esimeste selgelt mõistetavate tõenditega, mis kinnitavad, et keegi või miski muudab meie igapäevast reaalsust. Enamik inimesi on kogenud olukorda, kus me oleme olnud mõnes asjas surmkindlad ja siis avastame oma suureks üllatuseks, et me siiski eksisime. PS. Käesolev artikkel ilmus algselt Telegrami paberajakirja talvenumbris.

 

1

Nelson Mandela (1918–2013) oli Lõuna-Aafrika Vabariigi poliitik ja inimõiguslane, kes 1962. aastal arreteeriti ja veetis järgmised 27 aastat vangis. 1990. aastal Mandela vabastati ning 1994. aastal valiti ta LAV-i esimestel väidetavalt vabadel ja demokraatlikel valimistel LAV-i presidendiks. Kuid maailmas on väga palju inimesi, kes väidavad, et nad mäletavad surmkindlalt, et Nelson Mandela suri vanglas 1980. aastatel ja et telekanalid üle maailma kajastasid tema suurejoonelist matusetseremooniat. Siit tuleb ka termin Mandela efekt. Mandela efekti on raske tõestada, sest kuidas me saame esitada oma väidete asitõenditeks mälestusi? Samas leidub mitmeid näiteid, milles ollakse üksmeelel, et minevikus olid asjad hoopis teisiti.

Magic Mirror on the wall

Muinasjutus “Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi” on rida: “Peeglike, peeglike seina peal, kes on kauneim ilma peal?”. Inglise keeles on see “Mirror, mirror on the wall..”. Aga kui sa nüüd avad ingliskeelse “Lumivalgekese” raamatu või loed seda netist, siis näed, et see lause on ära muudetud ja on nüüd “Magic mirror on the wall” (võlupeeglike seina peal). Mine kohe praegu internetti ja kirjuta otsingumootorisse või Youtube’i “mirror, mirror on the wall” ja vaata, mis sa leiad.

3. Luke, I am your father

Samamoodi on ära muudetud kuulus stseen teisest “Star Warsi” filmist “The Empire Strikes Back” (“Impeerium annab vastulöögi“) (1980), kus Luke Skywalker ja Darth Wader võitlevad ja Darth ütleb Luke’ile: “Luke, I am your father” (“Luke, ma olen su isa“). Kui sa nüüd seda filmi vaatad, siis ütleb Darth Wader: “No, I am your father” (“Ei, mina olen su isa“). Kirjuta Youtube’i “Luke I am your father” ja sa näed, et see on muudetud. Märgin siin ära, et film ei ole uuesti kokku monteeritud ja üle dubleeritud, vaid meie reaalsuses ongi see film ära muudetud. Kui sul on kodus näiteks selle filmi DVD, siis pane see käima ja sa näed, et ka sinu koopial on see lause ära muudetud.4

Luke I am your father” on üks filmiajaloo kuulsamaid lauseid, millest on saanud populaarne meem igasuguste suveniiride ja T-särkide näol. On üsna ebatõenäoline, et kogu see aeg mäletasid kõik need sajad miljonid fännid valesti oma lemmikfilmi fraase.

56

 

Veel üks väga populaarne ja kõigile tuttav fraas, mis on ära muudetud, pärineb filmist “Forrest Gump“ (1994): “Life is like a box of chocolate” (“Elu on nagu šokolaadikarp“). Täna on see lause: “Life WAS like a box of chocolate” (“Elu OLI nagu šokolaadikarp“).

7

1994. aastal ilmus film “Intervjuu vampiiriga” Tom Cruise’iga peaosas. Siis oli selle filmi ingliskeelne pealkiri “Interview With A Vampire”, täna on selle kirjapilt “Interview With THE Vampire: The Vampire Chronicles”. Taaskord, tegu ei ole filmi uue väljalaskega või ümberdisainitud pakendiga, vaid meie reaalsuses ongi selle filmi pealkiri ära muudetud. Olin ise 1994. aastal 12-aastane tüüpiline teismeline, kes kleepis kõik filmiplakatid oma toas seinale ja mäletan väga selgelt, et kirjapilt oli siis “Interview With A Vampire”.

8

9

Tuntud multifilm “Barenstein Bears” (“Barensteini karud“) on muudetud “BarenstAin’iks” ja selliseid näiteid on väga palju veel.

 

Kui see nähtus on tõepoolest reaalne, siis tekib küsimus, miks peaks keegi muutma suvalisi filmifraase ja nimesid? Nendel teemadel saame me esialgu ainult spekuleerida.

Kindel on aga see, et kui keegi või miski suudab muuta täiesti ebaolulisi asju, siis suudetakse ka muuta juba midagi palju enamat. Näiteks mina mäletan väga selgelt, et kui käisin algklassides 1990. aastate alguses, siis oli Põhjapoolkera ehk Arktika manner. Täna öeldakse, et Arktika ei ole manner. Paljud inimesed väidavad, et nende reaalsuses on maailmakaardil Hiina muutunud suuremaks oma pindalalt kui varem, ja paljud väidavad, et nende reaalsuses asus Uus-Meremaa Austraaliale palju lähemal kui täna.

 

Paralleelreaalsused ja déjà vu

Mandela efekti üheks võimalikuks põhjuseks on pakutud, et samaaegselt eksisteerivad erinevad reaalsused, mis omavahel kohati kattuvad. Nõnda saaks seletada ka déjà vu nähtust, mida me tegelikult siiani põhjendada ei oska. On ka pakutud, et ehk on olemas n-ö ajarändurid, kes liiguvad erinevatel ajaliinidel ja teevad ise pisikesi muudatusi siin ja seal, et orienteeruda, millises reaalsuses nad hetkel on. Kvantmehhaanikale ja Youngi katsele toetudes on välja käidud ka variant, et reaalsust muudetakse neile, kes on teadlikud.

Mandela efekti ei ole veel kuigi palju jõutud uurida, sellest on kirjutatud ainult kolm raamatut. On aru saada, et Mandela efekti nähtus ei muuda meie mälestusi, vaid meie ajalugu.

Anna meile teada, millist Mandela efekti oled kogenud sina ja/või milline näide on sinu jaoks kõige ilmselgem tõestus sellest, et meie reaalsust muudetakse.

 

Tekst: Hando Tõnumaa

 

Loe ka: Simulaakrumid ja simulatsioon

Artikkel ilmus algselt Telegrami 3. paberajakirjas, mis on müügil kõikjal üle Eesti.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt