GM-sääsed – kas see tundub tõesti hea mõte?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. juuli 2021 kell 13:20Oleme Telegramis juba 2015. aastal kirjutanud GM-sääskedest. Briti biotehnoloogiafirma Oxitec on juba pikemat aega plaaninud USA-s ennekõike Chikungunya viiruse ja Dengue palaviku leviku piiramist geneetiliselt muundatud sääskede abiga. Oxitec on patenteerinud sääseliigi Aedes aegypti sigitamismeetodi, kus sääsele on siirdatud geenifragmente Herpes simplex’i viirusest, E. col’i soolebakterist, korallist ja kapsast. Selline meetod jätab sääskedele muundatud geeni, mis põhjustab nende vastsete hukkumise enne, kui nad muutuvad lennuvõimeliseks. Aga kas see on ikka hea mõte? Kas pole see taas üks inimese järjekordseid püüde loodust valitseda, mitte õppida temaga koos elama?

 

 

Eksperiment läks lahti Floridas!

USA keskkonnakaitseagentuur EPA (U.S. Environmental Protection Agency) kiitis heaks eksperimentaalse kasutusloa uuendusliku biopestitsiidivahendi katsetamiseks ja andis 1. mail 2020 ettevõttele Oxitec katsetusteks kasutusloa.

Eksperimentaalse meetodi heakskiit lähtub seisukohast, et tänapäeva rahvatervise probleemide lahendamiseks peab riik hõlbustama innovatsiooni ja edendama teadust uute tööriistade ja lähenemisviiside abil. Kui katsetused on alanud, jääb üle oodata põllutestide tulemusi uue tööriista tõhususe kohta. Kas tõesti on sellest abi Floridas palju probleeme tekitava Zika viiruse leviku vastu?

Sääskede populatsiooni vähendamine peab toimuma kontrollitud keskkonnas, et teha selgeks, kas seda meetodit saab ka laiemalt kasutusele võtta. Enne kohapealset katsetamist peab ettevõte saama nõusoleku nii riiklikelt kui ka kohalikelt ametkondadelt.

 

Kuidas eksperiment toimub

Selle aasta aprilli lõpus paigutasid projekti teadlased karbid, mis sisaldasid Oxiteci sääsemune, Floridas kuude asukohta kolmes piirkonnas. Esimesi isaseid mutantsääski oli oodata mai esimese kahe nädala jooksul. Järgmise 12 nädala jooksul peaks kastidest igal nädalal väljuma umbes 12 000 sääske. Teises etapis, mille eesmärk on koguda veelgi rohkem andmeid, ilmub umbes 16 nädala jooksul ligi 20 miljonit sääske, kirjutab Oxitec.

Kui kõik läheb plaanipäraselt, paarituvad isased (inimesi mittehammustavad) putukad kohalike hammustavate emastega, kelle emased järeltulijad on programmeeritud surema, aidates kontrollida Aedes aegypti populatsiooni ja vähendada haiguste levikut.

Isased ellu jäävad sääsed aga arenevad täisfunktsionaalseteks täiskasvanuteks, kellel on sama geneetiline modifikatsioon, mis mitme sääsepõlvkonna jooksul peaks viima Aedes aegypti sääsepopulatsiooni vähenemiseni kontrollpiirkondades. EPA eeldab, et see võib olla tõhus vahend, võitlemaks teatud sääskede poolt levivate haiguste, näiteks Zika viiruse leviku vastu, pidades silmas kasvavat resistentsust praeguste putukamürkide suhtes.

Katse edenemise jälgimiseks püüavad teadlased sääski vastavate lõksudega ja mõõdavad, kui kaugel isased sääsed kastidest rändavad, kui kaua nad elavad ja kui tõhusalt nad sääskede arvukust vähendavad. Oxiteci sääskedel on fluorestseeruv markergeen, mis paneb nad teatud valguses hõõguma ja muudab tuvastamise lihtsamaks.

Ettevõtte sõnul ei kujuta sellised sääsed inimestele ohtu, kuna keskkonda lastakse ainult isaseid sääski, kes ei hammusta inimesi. Samuti eeldatakse, et keskkonnas ei toimu kahjulikke mõjusid loomadele, näiteks nahkhiirtele ja kaladele.

Oxitec peab katsepiirkondades jälgima ja koguma sääsepopulatsiooni igal nädalal, et teha kindlaks, kui hästi toode sääskede tõrjeks töötab. EPA on säilitanud ka õiguse tühistada EUP mis tahes ajal 24-kuulise perioodi jooksul, kui ilmnevad ettenägematud tulemused.

EPA otsus ja heakskiidetud luba on saadaval dokumendis Regulations.gov Docket ID EPA-HQ-OPP-2019-0274.

 

Kohalik rahvas on “Frankensteini putuka” vastu

Kohalikud elanikud aga innovatsiooni kuigi optimistlikult ei suhtu ja eksperimendikastid kippusid FKMCD tegevdirektori Andrea Leali sõnul paigaldatud kohtadelt kaduma.

Plaan vabastada tuhandeid geneetiliselt muundatud sääski on kohalike elanike seas tekitanud tõsist vastuseisu – rahva arvates teeb kuritegelik eksperiment neist katsejänesed.

Oxitec ise väidab, et avalikkuse toetus plaanile on “endiselt kõrge”, isegi kui kohalikud elanikud väljendavad äärmist skeptitsismi.

“Me ei pruugi olla teadlased, aga loeme. Ja see, mida Oxitec ütleb ja mida me muudest allikatest loeme, on kaks täiesti er

Palun oota...

Tegemist on tasulise artikliga, edasi lugemiseks palun logi sisse või hakka liikmeks.

    Telegram.ee tavaliige Telegram.ee kuldliige
Ava galerii

10.88€
1 kuu

(130.56€ 1 aasta)

50€
6 kuud

(8.33€ 1 kuu)

188€
1 aasta

(68€ aasta / 5.66€ kuu +*) Võimalik tasuda kolmes osas
Telegrami 1g kuldplaat
* väärtus 120€, limiteeritud kogus!
Kõik artiklid
Kõikide artiklite kuulamisvõimalus
Kõik videod
Kõik koolitused
Kõik podcastid
Telegram Mastermindid veebis
Kohtumised Telegram.ee toimetusega näost näkku
-10% allahindlus Telegram.ee veebipoes (ka kuldplaadilt)
 TelliTelliTelli


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt