Foegeni efekt: maskikandmine suurendab Covidisse haigestumist ja suremust?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. juuni 2022 kell 9:34Foto: Pexels / Karolina Grabowska

Mainekas ajakirjas Medicine ilmus Saksa arsti Zacharias Fögeni uuring maskide kandmisest, mis püstitas küsimuse, kas maskid vähendavad COVID-19 surmajuhtumeid. Maskinõude taga on väide, et viirusmaterjali edastatakse vähem, aga see uuring näitab, et maskikandmine hoopis suurendab viiruseosakeste levitamist. Millel need väited siis põhinevad?

 

Fögeni uuring, mis põhineb Ameerika Ühendriikidest Kansase osariigist kogutud andmetel, annab vastuse, et Covid-suremus oli kohustuslike maskideta maakondades oluliselt madalam. Kohustuslik maskikandmine aga tõstis surmajuhtumite arvu 85%.

Samas, isegi pärast maskidest tingitud juhtumite arvu vähenemist oli nendes osariikides, kus maskid olid kohustuslikud, surmajuhtumite arv endiselt 52% suurem.

Fögen teeb järelduse, et põhjuseks on Foegeni efekt ehk maskis „lõksus“ olevate kondenseerunud tilkade või viiruseosakeste sügav sissehingamine.

Fögen kirjutab: „Kõik need sammud on kirjanduses dokumenteeritud. Seda mõju on nüüd näidatud ka loomkatsetes ning edasised uuringud inimestel näitavad sama tulemust.“

Ka kaks teist uuringut jõuavad samale tulemusele. Eelretsenseeritud uuring ajakirjas Cureus Journal of Medical Science näitab, et kuigi Euroopas ei ole tuvastatud seost maskide kandmise ja juhtumite arvu vahel, on maskide kandmise ja surmade suhtes statistiliselt oluline positiivne seos. See näitab, et mida rohkem maski kasutati, seda rohkem surmajuhtumeid esines.

Adjodah jt eelretsenseeritud uuringus analüüsitakse maskikohustuse mõju Covid-juhtumitele ja suremusele (kuid mitte surmajuhtumite määrale) Ameerika Ühendriikides eelnevalt ja pärast ning leitakse, et maskikohustuse tühistamine vähendab surmajuhtumite määra, samas kui maskimandaadi rakendamine suurendab surmajuhtumite arvu.

Fögeli uuringu leiad siit: The_Foegen_effect__A_mechanism_by_which_facemasks.60 (1).pdf

 

Allikas: Brownstone Institute

Loe ka Steve Macdonaldi artiklit: Counties With Facemask Mandates Had 85% More “COVID Case Death” (Maskikohustusega maakondades oli 85% rohkem “COVID-i juhtumeid“

 

Tõlkis Sander Soomaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt