USA kohtunik: maskimandaat ühistranspordis on ebaseaduslik, CDC ületas volitusi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. aprill 2022 kell 16:21Florida föderaalkohtunik tühistas ühistranspordis maskikandmise kohustuse. Kohtuniku sõnul ületas USA haiguste kontrolli ja ennetamise keskus (CDC) oma volitusi, vahendab ERR

 

CDC pikendas hiljuti maskikandmise kohustust ühistranspordis 15 päeva võrra kuni 3. maini. Selle eesmärk oli uurida koroonaviiruse omikroni tüve alamvariandi BA.2 levikut, vahendas The Times.

USA föderaalkohtunik Kathryn Kimball Mizelle leidis aga, et CDC pole suutnud oma otsust piisavalt hästi põhjendada ega järginud nõuetekohast reeglite koostamise protseduure, seega on ainsaks abinõuks see reegel kogu riigis tühistada.

“Maskikandmise kohustus ületab CDC seadusjärgseid volitusi. Kuna meie süsteem ei luba agentuuridel tegutseda ebaseaduslikult isegi soovitud eesmärkide saavutamiseks, siis kohus lõpetab maskikandmise kohustuse,” teatas Mizelle oma otsuses.

Pärast kohtuotsust teatas USA lennufirma United Airlines, et firma loobub maskikohustusest riigisisestel lendudel.

Valge Maja pressisekretär Jen Psaki ütles, et föderaalasutused veel hindavad kohtuotsust, kuid kutsus ameeriklasi üles ühistranspordis maske kandma. Florida vabariiklasest kuberner Ron DeSantis aga kiitis kohtuotsust.

 

Maskimandaat USA-s ja Eestis

Kohustuslik maskikandmine USA-s sai alguse sellest, et valitsus tellis korraldusega (EO) 13998 (Korraldus 13998 – COVID-19 ohutuse edendamine riigisisestel ja rahvusvahelistel reisidel | Ameerika eesistumise projekt (ucsb.edu)) Haiguste tõrje ja ennetamise keskuselt (CDC) maskimandaadi väljatöötamise ning andis välja korralduse teistele föderaalasutustele, nagu Föderaalne Lennuamet (FAA) ja Transpordijulgeoleku Administratsioon (TSA), rakendada CDC otsuseid.

CDC väljastas oma esialgse korralduse 29. jaanuaril 2021 vastavalt president Bideni EO-le. Muuhulgas sätestati selles, et peaaegu kõik inimesed alates 2 aasta vanusest peavad kandma maske lennujaamades ja lennukites, välja arvatud söömise ajal.

Sarnaseid jooni leiab ka Eesti valitsuse korraldusest nr 305, millega kehtestati 2021. aasta septembris maskikandmise kohustus avalikes siseruumides.

Mandaadi vastu on USA-s esitatud mitmeid hagisid, ka kõnealune kohtuasi FRC Action vs. Biden, mis saavutas võidu. Eestis kaebasid sarnastel alustel jurist Andrei Vesterinen ja veel 28 inimest valitsuse maskikorralduse kohtusse, kuid siinse kohtuniku arvates oli maskinõue põhjendatud.

Ometi tuleks USA kohtuotsuse valguses ka meie Terviseameti ja valitsuse volitused ja maskinõude seaduslikkus üle vaadata.

 

Allikad: ERR, Breitbart.com, lingid artikli sees

 

Toimetasid R.J. ja Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt