Uudne kullerivõrk kasutab vabatahtlikke

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. mai 2013 kell 11:49



 

Microsofti teadlased arendavad süsteemi, kus pakke antakse edasi inimeselt inimesele. Tarkvara TwedEx ei jälgi inimesi reaalajas, vaid arvutab välja paki kõige kiirema võimaliku teekonna kasutades Twitteri-kasutajate andmeid. Postituste põhjal on teada võrgustikus osalevate inimeste igapäevased liikumisteekonnad ja selle põhjal saab ennustada, kes ja millal saab saadetise edasi anda, kirjutab Tartu Ülikooli teadusuudiste portaal Novaator.

Süsteem saadab sõnumid neile, kes Twitteri-info põhjal võiksid jääda paki marsruudile ja palub neil saatmises osaleda. Suured pakid on võimalik jaotada mitme kulleri vahel. Nii pruugib saatjal pakile kirjutada vaid identifitseerimiskood ja ülejäänud eest hoolitseb juba tarkvara koos teiste inimestega. Paki saaja ei pea ise eraldi postkontorisse minema, vaid saadetis jõuab otse temani.

Pakikandmises osalejad saavad selle eest väikest tasu. Makse suurus sõltub sellest, kas ja kui kaugele peavad nad minema oma tavapärasest liikumisteekonnast. Võrgustiku abil peaks saama katta poole New Yorgi suurusest alast, kuid iga osaleja on nõus ootama kuni 30 minutit ja liikuma maksimaalselt sada meetrit kõrvale oma tavapärasest liikumistrajektoorist.

Simulatsioonides töötab TwedEx märkimisväärselt hästi. Microsofti uurija Eric Horvitzi kinnitusel on mudeli põhjal võimalik saata New Yorgist San Franciscosse pakk umbes viie tunniga. Päriselus võib saadetis liikuda pisut aeglasemalt näiteks lennujaamade turvateenistuste tõttu.

Praegu on TwedEx olemas vaid simulatsiooni kujul, kuid Microsoft plaanib luua programmi, mille abil seda reaalelus katsetada. Eriti tõhus võiks selline pakiteenus olla arengumaades.

 

Allikas: Novaator

Loe lisaks: New Scientist

Foto: keralapost.gov.in

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt