Kas planeediparanduse monopol kuulub Bill Gatesile?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. märts 2013 kell 19:48Väike rühm juhtivaid kliimateadlasi, keda rahastab teiste miljardäride hulgas ka Bill Gates, mõjutab valitsusi ja rahvusvahelisi fonde tegema olulisi otsuseid geotehnika valdkonnas. Kes saab raha kellelt, kuhu see liigub ja kas mure keskkonna pärast teeb rikkad veel rikkamaks? See küsimus paneb muretsema „kliimaeliidist“ väljaspool seisvad keskkonnaeksperdid.

 

Teadlased, kes pooldavad planeediparanduse (ka geotehnika; ingl k geo-engineering) meetodeid, mille hulka kuulub ka miljonite tonnide päikesekiirgust tagasipeegeldavate vääveldioksiidiosakeste paiskamine atmosfääri ligi 50 km kõrgusele maapinnast, väidavad, et on vaja plaan B-d kliimamuutuse aeglustamiseks, kui ÜRO ja poliitikud ei suuda täita kasvuhoonegaaside emissiooni vähendamise eesmärke. Geotehnika teadlased nõuavad USA-lt ja teiste riikide valitsustelt raha ulatuslikeks rahvusvahelisteks uuringuteks.

Päikesekiirguse juhtimisega seotud geotehnoloogiad on vastuoluline teema: kui osa teadlasi usub, et nende võimuses on välja arendada kiired ja üsna taskukohased viisid aeglustada globaalset kliimasoojenemist, siis teised kardavad, et atmosfääris teostatavad manipulatsioonid võivad avaldada ettenägematut mõju vihmatsüklitele ja häirida oluliselt maakera kliimat.

Erasektori huvi kliimamanipulatsioonide vastu on suurenenud

Paljud keskkonnakaitsjad on planeediparanduskavade vastu, öeldes, et sellised tehnoloogiad võivad mõjutada kasvuhoonegaaside emissiooni vähendamist ja rikkamad riigid võivad hakata vaesemaid ära kasutama. 2010. aastal jõustunud ÜRO Bioloogilise Mitmekesisuse Konventsioon (Convention on Biological Diversity) kuulutas välja merel ja kosmoses tehtavate eksperimentide moratooriumi, lubades

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt